НОВИНИ

Какво трябва да знаем за хернията? (Интервю с д-р Росен Тушев, ръководител на „Вита Херния Център”)

1 октомври 2012 09:40 / ПЛАТЕНА ПУБЛИКАЦИЯ | Коментари: 0
Какво трябва да знаем за хернията? (Интервю с д-р Росен Тушев, ръководител на „Вита Херния Център”)

1. Д-р Тушев, какво представлява хернията и кога трябва да бъде оперирана?

На първо място бих искал да отбележа, че хернията е социално значимо заболяване, което се среща при около 2% от хората навсякъде по света. Статистически над 20% от слабинните хернии са двустранни. Най-честите хернии са коремните хернии. Те представляват слабост (отвор) на коремната стена, през който излизат коремни органи (черва, було, апендикс, яйчник, матка, пикочен мехур).

Веднъж възникнал, отворът в коремната стена не може да заздравее спонтанно или да бъде лекуван консервативно с лекарства и др. Херниите прогресират, като дефектът се уголемява. Нараства и опасността от „заклещване“. Това се придружава със силна болка и застрашава пациента с различни усложнения.

Единственият начин да се спре нарастването на хернията е да бъде възстановена хирургично целостта на коремната стена. Съществуват различни методи за операция, като значително варират резултатите от тяхното приложение. Правилният конкретен избор на оперативно възстановяване зависи изключително много от опита, знанията и уменията на хирурга.

Без лечение, увеличаването на херниите постоянно прогресира до значителни размери. В началото създава дискомфорт и с нарастването си може да влоши качеството на живот.

Златното правило гласи: „Хернията се оперира, когато се диагностицира!“.

2. Какви методи за лечение на хернията предлага „Вита Херния Център“?

Опитът ми като специалист през годините показва, че старите „стандартни“ операции невинаги са толкова ефективни за лечението на една херния. Рецидивите достигат до 10-15%. Затова във „Вита Херния Център“ експертно прилагаме въведените стандарти на Европейската херния асоциация (European Hernia Society – EHS), чийто член съм. Наред с конвенционалните оперативни техники, прилагаме в пълен обем и лапароскопските (безкръвни) методи. Макар че има различни видове хернии и различни методики за възстановяване на коремната стена, при всеки конкретен случай ние използваме най-подходящия метод с цел снижаване до минимум процента на рецидивите.

3. Може ли хернията да се „прибере“ сама?

Когато дефектът е малък, в покой херниите могат спонтанно да се приберат. При големите хернии това не е възможно и се рискува освен „заклещването“ им, при травма в дадената област да се увредят намиращите се в херниялния сак органи – усложнения, протичащи с драматична клинична картина.

4. Защо се заклещва хернията?

Херниите се „заклещват“ при рязко повишаване на вътрекоремното налягане, което избутва коремните органи навън през херниялния отвор. Предразполагащи фактори за това са запек, продължителна кашлица, бурен смях и др.

5. С каква анестезия се прави операцията за херния?

Видът на анестезията се определя индивидуално в зависимост от вида на хернията и оперативния метод. При конвенционална операция за слабинна херния се прилага спинална анестезия, при която пациентът се обезчувствява от кръста надолу и е в съзнание. Обща анестезия се прилага при всички пъпни, следоперативни и други големи хернии и във всички случаи на лапароскопска операция.

6. Какъв е възстановителният период след операция на херния? Кога пациентът може да се върне на работа?

При лапароскопска операция пълното възстановяване настъпва в период от 5-7 дни, а при конвенционалната – 10-15 дни. Съответно това е и срокът, след който пациентът може да се върне на работа. Разбира се, ако работата му е свързана с извършването на тежък физически труд, препоръчително е този период да бъде удължен.

7. Какви са възможните усложнения при херниотомията и с каква честота се наблюдават те?

Честотата на усложненията, както на тези по време на операция, така и на ранните и късните следоперативни усложнения, корелират с възможностите и опита на хирурга, а така също и на метода. По време на операция може да настъпи кървене или увреда на орган, намиращ се в сака на хернията. Следоперативните усложнения са кървене, образуване на сероми, инфекция на оперативната рана. Всички тези усложнения са сведени до минимум, а някои като инфекция на раната са практически невъзможни при лапароскопските методи. За това съветът ми е да не ходите просто при хирург или „светило“, когато имате съмнение за херния или имате такава, а да търсите херния специалист.

8. Доколко ефективни са коланите, придържащи коремната стена, при вече образувана херния?

Единственият случай, когато бих препоръчал носенето на колан, е, когато пациентът има абсолютни противопоказания за хирургично лечение. Във всички други случаи коланите вредят, травмират тъканите в областта на хернията и водят до много трудно и рисково оперативно лечение впоследствие.

Повече за Отделението по хирургия в болница „Вита“ може да прочетете на: http://www.doctoronline.bg/articles/7019/Otdelenie-po-Hirurgiya-v-bolnica-Vita-moderna-diagnostika-i-lechenie-na-vsichki-koremni-hirurgichni-zabolyavaniya

Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (0)   |   » Коментирай
СВЪРЗАНИ СТАТИИ
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Няма коментари
НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.
ОЩЕ ОТ НОВИНИ:

Министърът на образованието: Карантинираните паралелки от коклюш са под 0,3%

26.04.2024 (Коментари: 0)

Карантинираните паралелки от коклюш са под 0,3 процента за цялата страна и са по-малко от 100, работим много добре съвместно с Министерството на здравеопазването. » Прочети

Пролетна диета за всеки

26.04.2024 (Коментари: 0)

По това време на годината започваме да обръщаме особено внимание на фигурата си. » Прочети

Ето кои са късметлийските дни през май за всяка зодия

26.04.2024 (Коментари: 0)

Овен (21 март-20 април)Енергията на този месец благоприятства добрите дела, така че намерете възможност да помогнете на тези, които се нуждаят от вашата подкрепа. » Прочети

Какви са разликите между лимона и лайма?

25.04.2024 (Коментари: 0)

В готвенето на цитрусови плодове лимонът и лаймът се използват много често. » Прочети

Мравчено дърво: Чаят от лапачо - витаменинен микс и панацея за много болести

25.04.2024 (Коментари: 0)

Лапачо или Тахебо е напитка, приготвена от вътрешната кора на дървото Розово лапачо, разпространено в горите на Аржентина и Перуанските Анди. » Прочети

Месец май - успешен за всички зодии, но носи огроччно щастие и успехи на тези зодии

25.04.2024 (Коментари: 0)

Месец май е ласкав и добър месец за всеки един зодиакален знак по волята на небесното подреждане, твърдят астролозите и, разбира се, веднага правят уговорки и броят изключения. » Прочети

Няклко доказани начина да отслабнете без диета или спорт

24.04.2024 (Коментари: 0)

Има много ефективни стратегии за отслабване, но ако се чудите как да отслабнете, без да спортувате, има научно подкрепени методи за това. » Прочети

Екзотичният плод аки - здраве от Ямайка

24.04.2024 (Коментари: 0)

Има един плод, който помага за понижаването на холестерола и подобрява здравето на сърдечно-съдовата система. » Прочети

Разболява ли ни глутенът: Мит или истина?

24.04.2024 (Коментари: 0)

Глутенът няма добра слава: все повече хора явно имат непоносимост към тази белтъчна съставка в пшеницата и някои други зърнени култури, пише Deutsche Welle. » Прочети