Емоционалното хранене ли е причина за наднорменото ви тегло?
Много хора прибягват към храната, за да се справят с емоционалния дискомфорт, който изпитват. Този дискомфорт може да бъде предизвикан от редица причини – липса на работа, финансов стрес, здравословни проблеми, проблеми с партньора, стрес в работата, липса на задоволителен личен живот, дори лошото време.
За да разберете дали вие сте от хората, които посягат към храната в резултат на емоционален порив, трябва само да си отговорите на няколко въпроса. Емоционалното хранене има някои специфични характеристики, които го отличават от обикновения глад или дори от лакомията.
-
Изведнъж решавате, че сте гладни и трябва да изядете нещо. Физиологичният глад настъпва бавно. Емоционалният ни обзема бързо и изведнъж.
-
Умирате да изядате точно определени храни. И обикновено тези храни не са марули, броколи или овесени ядки. Нападате лакомо вредни, висококалорични храни като шоколадови или тестени десерти, сандвичи, чипсове.
-
Чувствате, че искате да ядете точно тези храни СЕГА. Буквално смятате, че е спешно да ги изядете на момента. Готови сте да зарежете това, което правите, и да отидете да си купите един шоколад. Физиологичният глад обикновено е търпелив, не е проблем да изчакате половин-един час, докато се появи възможността да похапнете нещо вкусно, което ви се яде.
-
Гладът се провокира от определена емоция. Някой ви е ядосал, имате проблем, претърпели сте спор с колега. След това изведнъж ви обзема силен, непреодолим глад.
-
Това, че сте се заситили, изобщо не ви спира да продължите да ядете. Освен това рядко осъзнавате какво е количеството храна, което сте поели, докато тя просто не свърши и не осъзнаете колко много е това.
-
Когато изпитвате глад, той не е свързан с дискомфорт в стомаха, а по-скоро с обсебващата мисъл за храна.
-
След като задоволите желанието си за храна, често изпитвате вина и съжалявате за погълнатите количества.