От 1 ноември болниците ще вписват всяка интервенция в електронен регистър


Сърдечносъдовите заболявания са сред най-разпространените здравословни проблеми. През последните години от тях страдат не само възрастни, но и все повече млади хора на 30–40 години. Около 60% от общата смъртност у нас се пада на тези диагнози. Надеждното им лечение и добрата профилактика са от огромно значение за ограничаването на заболеваемостта и смъртността от сърдечносъдови заболявания.
Поради тази черна статистика МЗ реши от 1 ноември всяка болница да вписва в електронен регистър интервенциите по инвазивна кардиология, които се извършват в нея. Промяната има за цел да се повиши контролът над тази дейност в страната и така да се гарантира по-добро качество и сигурност при лечението на пациентите.
Регистърът ще се поддържа от Националния център по обществено здраве и анализи. Засега в него ще подават информация 36 лечебни заведения, тъй като в толкова се извършват дейности по инвазивна кардиология в страната. Всяка от тези болници ще трябва да подава следните данни: името на лекуващия специалист, личните данни на пациента, вида на процедурата - спешна или планова, както и диагностична или терапевтична, началото и края на интервенцията, както и причините за провеждането й.
Лечебните заведения могат да подават информация и за различни медицински показатели, което ще помогне за оптимизиране на качеството на работата им. Всички данни се попълват от оператора в съответната болница чрез универсален електронен подпис. Вписването се извършва до 24 часа от извършване на процедурата. Лечебните заведения, които не спазват новите правила, ще подлежат на санкции по ЗЛЗ в размер от 500 до 2000 лв., а по ЗЗ може да им бъде отнет и лицензът за тази дейност.
