НОВИНИ

Всеки втори човек страда от разстройство на съня

8 януари 2010 09:19 | Коментари: 0
Всеки втори човек страда от разстройство на съня

Всеки втори човек има разстройства на съня. Безсънието и дългото време, прекарано в сън, са само два от многото проблеми, които хората имат със заспиването, твърдят специалистите. Около 10% от мъжете страдат от т.нар. сънна апнея, която може да бъде смъртоносна, ако не се открие и не се лекува навреме. Сънят протича обикновено в четири фази плюс една на бързите очни движения. По време на последната се повишава кръвното налягане, ускорява се сърдечната честота, може да има и изпотяване.

Единствената разлика между последната фаза на съня и будното състояние е, че мускулите са блокирани, работят само сърдечната и дихателната мускулатура. Ако не беше така, щяхме да можем да изиграваме съня си. Можеха да стават дори неволни убийства, ако човек ги вижда насън. През нощта ние преминаваме като по една стълбичка през отделните стадии на съня.

Третата и четвъртата фаза са всъщност фазите на дълбокия сън. Четирите фази траят общо около 60 до 90 минути и през нощта трябва да се повторят по 6 до 8 пъти. Това е нормалната структура на съня. Докато спим, мозъкът ни анализира информацията, която е получил през деня, класифицира я, сравнява я с предишния опит, който е натрупан. Той извършва огромна работа на анализ и подбор. Ако не му се даде достатъчно време, около 7-8 часа, той не може да извърши нормално тази дейност. Ако се събудите 2 часа по-рано, той започва да набира информацията през деня, без да е завършил нощния си анализ, и работи с намален капацитет. Тогава мозъкът прилича на компютър, на който са зададени много задачи едновременно, обясняват специалистите. Неспалият мозък е „глупав“ и с много по-забавени реакции.

Заболяванията на съня са свързани с две базисни класификационни групи - когато се спи повече - т.нар. хиперсомнии, и когато се спи по-малко - инсомнии. Безсънието може да бъде остро, причинено от конкретен единичен случай, предизвикващ стрес. То преминава за ден-два. Когато говорим за хронично безсъние, разбираме процес, който продължава по-дълъг период от време.

В никакъв случай обаче хората, страдащи от безсъние, не бива да взимат хапчета на своя глава. Това, вместо да реши проблема им, може да го задълбочи, предупреждават специалистите. В такива случаи чаят от глог и мента може да свърши много по-добра работа. Или една таблетка Мелатонин Амброз.

Хиперсомниите са заболявания, при които хората спят дълго време. Но има и парасомнии - те са свързани със съня, без да са заболявания на самия сън. Такива са сомнамбулизмът, скърцането със зъби, проиграването на съня. Има заболявания на сърдечно-съдовата система, на дихателната система, които се проявяват или се задълбочават по време на сън.

При инфарктите и инсултите се увеличава значително броят на починалите в интервала от 4 до 6 часа сутринта. Нарушенията на дишането по време на сън, или т.нар. обструктивна сънна апнея, са особено опасни, смятат експертите. От сънна апнея страдат 10% от мъжете. При нея се нарушава контролът на дишането. В будно състояние болните дишат нормално, но щом заспят, дишането им може да спре за секунди. След това прохъркват силно и се събуждат за около 2-3 секунди, после отново заспиват и отново спират да дишат.

Сънната апнея може да се диагностицира много точно и да бъде лекувана адекватно. До момента лекарите третираха само последиците от заболяването - например високото кръвно, а не търсеха истинската причина за него. Заболяването се дължи на отпускане на мускулатурата на носоглътката. По време на сън това задушава човека. Всяко едно продишване е събуждане и той не може да достигне до дълбоките фази на съня. Това прави хората особено сънливи през деня, което е много опасно за шофьорите, защото може да доведе до заспиване на волана. Тези заболявания се лекуват със специални апарати.

Етикети: безсъние
Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (0)   |   » Коментирай
СВЪРЗАНИ СТАТИИ
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Няма коментари
НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.
ОЩЕ ОТ НОВИНИ:

Защо да ядем лешници?

Навремето основателят на Османската империя препоръчвал на войниците си да консумират лешници преди битки, вярвайки, че те подпомагат силите им. » Прочети

Да тичаш назад: Полезно ли е, или е само мода?

Твърди се, че бягането назад облекчава болките при остеоартрит и подобрява координацията на тялото. » Прочети

Ретраграден Плутон от днес до 12 октомври: Какво ни носи?

Най-малката и най-влиятелна планета на Слънчевата система става ретроградна на 1 май, сигнализирайки за период на връщане към това, което е било от значение за вас през януари 2024 г. » Прочети

Велика сряда: Какво повелява традицията на този ден

В деня на Светата и Велика сряда се припомня едно от последните събития преди спасителните за нас страдания на Господ: за многоценното миро, което в искреното си разкаяние една грешница изляла върху главата на Спасителя (Мат. » Прочети

Как се носи Мълчана вода за Велики вторник

30.04.2024 (Коментари: 0)

Празничният календар на българите е резултат от смесването на езически и християнски традиции и обичаи. » Прочети

Най-скъпият зеленчук на света - уасаби: Как до го използваме?

30.04.2024 (Коментари: 0)

Зеленчуци, който не яде, той голям не ще да порасте. » Прочети

Велики вторник е: Носи се мълчана вода

30.04.2024 (Коментари: 0)

На Велики вторник се носи мълчана вода. » Прочети

Лекар каза как да пресметнем колко калории да поемамаме дневно

29.04.2024 (Коментари: 0)

Хубаво е за един човек да консумира риба поне веднъж в седмицата. » Прочети

Кои храни потискат апетита?

29.04.2024 (Коментари: 0)

Всички знаем, че някои храни ни засищат повече от други, но това не е всичко. » Прочети