Соята не помага срещу симптомите на менопаузата
Send to Kindle
Соята не облекчава симптомите на менопаузата въпреки голямата популярност, с която се ползва.
През последните години на пазара излязоха редица препарати, които разчитат на действието на соята за облекчаване на симптомите на климактериума. За съжаление се оказва, че тяхната ефикасност клони към нула.
В проведено проучване във Великобритания 250 жени започнали да приемат соеви таблетки ежедневно. Била сформирана и контролна група – на тези, на които се дават „празни” таблетки, напълно идентични на външен вид като другите, но без активна съставка (т.нар. плацебо).
Изследването продължило 2 години, като жените, участвали в него, периодично били подлагани на контролни прегледи. Оказва се, че групата, приемаща соеви таблетки, няма по-добри резултати от тези, взимащи плацебо. Сред тях нямало подобрение нито в загубата на костната плътност, нито в емоционалната нестабилност и горещите вълни.
Учените решили да увеличат дозата на соевия прием, за да се убедят, че полза няма, и сформирали група от жени, на които била давана двойна от обичайната изписвана доза соеви таблетки. Резултатите били отново същите – полза никаква.









