НОВИНИ

Недостиг на медикаменти в аптеките

19 май 2011 14:00 / Екип на Doctoronline.bg | Коментари: 1
Недостиг на медикаменти в аптеките

Близо 30 медикамента, които са регистрирани за продажба у нас, не се внасят от фармацевтичните компании. По този начин те възпрепятстват достъпа на пациентите до съответните лекарства. Ако компаниите не прекратят регистрацията на тези продукти, ще понесат санкции от 1000 до 3000 лв.

Медикаментите са за лечение на сериозни заболявания, каквито са онкологичните, състоянията след трансплантация и др. Те имат регистрирана цена и са включени в позитивния списък, където са лекарствата, които се заплащат от МЗ и НЗОК и са безплатни за пациентите. Някои компании обаче не внасят редовно тези продукти и те липсват в аптечната мрежа или в търговете на МЗ и на болниците. В същото време цените на част от тези лекарства са референтни при определянето на стойността, която може да заплаща НЗОК. Ако те са по-ниски, отколкото на останалите сходни продукти, здравната каса плаща по-малка част от стойността на другите лекарства, а пациентите повече. Освен това се подвеждат лекарите, пациентите и регулаторните органи, че са налични повече възможности за лечение у нас. Друг проблем е, че медикаментите, въпреки че реално липсват на пазара, не могат да бъдат осигурени по реда на Наредба 2, тъй като официално се водят като регистрирани за продажба у нас.

Заради ограничаването на достъпа на пациентите до нужните им лекарства, МЗ изпрати преди месец писмо до всички компании да прекратят регистрацията на подобни продукти у нас. Така на болните хора няма да се налага да доплащат или да обикалят аптеките в търсене на липсващи лекарства. Също така тези медикаменти ще могат да се внасят по Наредба 2 и да са достъпни за пациентите. Досега обаче нито една компания не е предприела нужните стъпки за това. В същото време те са длъжни да го направят според Чл. 54 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. МЗ за пореден път приканва съответните компании да се съобразят с нормативната база в страната. В противен случай те ще понесат съответните санкции. За да се предотвратят подобни случаи в бъдеще, МЗ инициира промени в ЗЛПХМ, които сега се гледат в здравната комисия. Според тях компаниите занапред трябва да предупреждават МЗ за спирането на маркетирането на някакъв продукт година и половина преди това. Предвидено е и сериозно увеличение на санкциите – от 25 000 до 50 000 лв.

Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (1)   |   » Коментирай
СВЪРЗАНИ СТАТИИ
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Автор: dorr  |  Дата: 20.05.2011 11:50

karame vtori kurs himioterapiq bez polovinata lekarstva

НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.
ОЩЕ ОТ НОВИНИ:

Честито Воскресение Христово!

12.04.2026 (Коментари: 0)

Честито Воскресение Христово!Нека има мир и любов в сърцата! Нека бъдем по-смирени, по-добри, по-обичащи! Нека умеем да ценим малките неща и да се наслаждаваме на живота!Христос воскресе!Екипът на fitwell. » Прочети

Опасни ли са ГМО храните? Биолог разби най-големите митове за генното инженерство

11.04.2026 (Коментари: 0)

Въпреки че ГМО продуктите (генетично модифицирани организми) са част от ежедневието ни от десетилетия, те все още са обект на разгорещени спорове. » Прочети

Азарей: Марс влезе в Овен! Само това ни липсваше!

11.04.2026 (Коментари: 0)

Само това ни липсваше! Марс в Овен!Та, той така ще се активира, че само, ако човек се захване със спорт ще съумее да трансформира подобна мощна енергия в съзидателна посока. » Прочети

5 признака, че не приемате достатъчно протеин

10.04.2026 (Коментари: 0)

Притеснявате ли се, че не приемате достатъчно протеин? Дълги години аз не се притеснявах. » Прочети

Постни рецепти за Разпети петък

10.04.2026 (Коментари: 0)

В дните на Страстната седмица спазваме великденски пост, което означава, че се храним без месо и без млечни продукти. » Прочети

Разепи петък е, най-тъжният ден за християните. Вижте какво НЕ се прави

10.04.2026 (Коментари: 0)

Страстният петък е най-строгият ден в предвеликденската подготовка и най-тъжният ден сред християните. » Прочети

Боядисахте ли яйцата? Ето какво символизират цветовете им

На Велики четвъртък по традиция се боядисват яйцата. » Прочети

Четвъртъчната сол пази от болести и злини, ето как се приготвя

Четвъртият ден от Страстната седмица - Велики четвъртък - е не само време за пречистване, но и период, когато веднъж в годината се приготвя специална сол, която според вярващите има голяма лечебна и предпазваща сила. » Прочети