ЗДРАВОСЛОВЕН ЖИВОТ  |  ИНТЕРЕСНО

Честа умора – каква може да е причината?

28 декември 2010 15:00 / Мария Цветкова | Коментари: 0
Честа умора – каква може да е причината?

Чувствате се изморени, липсва ви енергия и мотивация в ежедневието? Проверете какви са най-честите причини за това състояние.

Недостатъчен сън. Очевидна причина, но не трябва да я подценявате. Макар и да е банален повод за умора, трябва да й обърнете внимание, ако става дума за хронично недоспиване. За да се справите с проблема, превърнете спането в приоритет в ежедневието ви. Опитайте да си създадете режим и да не спите по-малко от 7–8 часа на денонощие. Със сигурност това е трудно за постигане, ако имате малки деца или прекалено много работа, а в най-лошия случай и двете, но ако не се погрижите сами за себе си, няма кой да го направи.

Лошо хранене. Приемането на прекалено малко храна може да предизвика умора заради недостига на енергия. Не само малкото, но и некачествената храна и неправилният режим могат да бъдат причина за лесна уморяемост. Храненето с прекалено много захарни изделия, които покачват рязко кръвната ви захар с последващ рязък спад, може да бъде причина за умора. Както и приемането на „празни“ калории, нерационалното хранене и храненето без режим.

Анемия. Причина за вашата умора може да е анемия, за която не подозирате. Чувството, че нямате сили в мускулите, че сте без енергия, може да ви насочи да си направите кръвна картина и да проверите дали това е причината.

Депресия. Умората е един от симптомите на депресията. Това, че се чувствате изтощени без видима причина, не означава, че имате депресия, но ако това е в съчетание с потиснато настроение, липса на мотивация, мисли за безперспективност, лош сън, можете да се консултирате дали не сте в депресия.

Хипотироидизъм. Забавената функция на щитовидната жлеза забавя и метаболизма в тялото ни, което ни прави мудни, лениви, поражда чувство на умора. Ако имате съмнения за такъв проблем, обърнете се към вашия лекар за кръвни изследвания.

Прекалено много кофеин. Твърде много кафе може да усили сърдечния ви ритъм, да повиши кръвното налягане, нервността, да предизвика умора и липса на сили.

Инфекция на пикочно-половите пътища. Най-честият симптом на такава инфекция са болка и парене при уриниране, но понякога инфекцията може да протича „скрито“ и единствен симптом да е на пръв поглед безпричинната умора. Тест на урината ще покаже дали става въпрос за инфекция или не.

Диабет. Повишената кръвна захар и резките промени в нейното ниво могат да бъдат причина за честа умора и липса на енергия. Ако имате съмнения за диабет или знаете, че имате такъв, обърнете се към вашия лекар за профилактични изследвания или за по-добър контрол на състоянието ви.

Дехидратация. Приемате прекалено малко течности? Приемът на недостатъчно течности също може да е причина за умора. Стремете се да пиете по минимум 2 литра вода дневно.

Заболяване на сърцето. Лошата работа на сърцето означава и лоша работа на целия организъм. Пазете сърцето си и си създайте режим, който да ви държи в тонус. Леките кардиотренировки могат да направят чудеса с ежедневието ви и начина, по който се чувствате.

Работа на смени. Липсата на постоянен режим заради работа на смени изтощава и „обърква“ организма ви. Опитвайте се да почивате колкото е възможно по-пълноценно, създайте си комфортни условия за сън, когато спите през деня – затъмнете стаята, осигурете си тишина.

Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (0)   |   » Коментирай
СВЪРЗАНИ СТАТИИ
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Няма коментари
НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.
ОЩЕ ОТ ИНТЕРЕСНО:

Романтични поверия за осми март

7.03.2017 / Екип на Doctoronline.bg (Коментари: 0)

Съществуват много поверия, свързани с най-женския празник - осми март. » Прочети

От колко сън се нуждаем в зависимост от годините ни

25.12.2016 / Екип на Doctoronline.bg (Коментари: 0)

Разбира се, кой не иска да знае?! » Прочети

Защо някои пушачи не могат да спрат цигарите?

23.11.2016 (Коментари: 7)

Широко разпространеното мнение, че прекратяването на вредния навик зависи от волята, беше развенчано с новото изследване на американски учени от Северна Каролина.

» Прочети

Ходенето е по-полезно от тичането

10.04.2013 (Коментари: 0)

Добра новина за тези, които предпочитат дългите разходки пред изморителното тичане.

» Прочети

Оплешивяването издава риск за сърцето

Мъжете с оредяваща на темето коса, изглежда, са по-застрашени от сърдечни болести в сравнение със своите връстници с младежки гъста прическа. » Прочети

Колко калории горим в чистене?

27.03.2013 (Коментари: 0)

Повечето жени не си представят, че почистването на дома може да им осигури не само чистота, но и стройна фигура.

» Прочети

Кръвното вреди на зъбите

26.03.2013 (Коментари: 2)

Екип от изследователи от Швеция откриха още една лоша последица от високото кръвно налягане и сърдечните болести – увреждането на зъбите.

» Прочети

Полезно ли е обезмасленото мляко за децата?

25.03.2013 (Коментари: 0)

Преди се смяташе, че обезмасленото мляко поддържа здравословното тегло на децата, но ново проучване разкри, че помага за напълняване.

» Прочети

Диня и домати за вечна младост

22.03.2013 (Коментари: 3)

Американски диетолози препоръчват да добавите червените хранителни продукти към ежедневното си меню, за да съхраните младостта си, предаде БГНЕС.

» Прочети

Приспивателните подобряват паметта

16.03.2013 (Коментари: 0)

Приспивателните таблетки могат да помогнат за подобряването на паметта и да открият път към намирането на лекарство срещу деменция, предаде БГНЕС.

» Прочети