ЗДРАВОСЛОВЕН ЖИВОТ  |  ИНТЕРЕСНО

Разгадаха тайната на 130 болести

20 декември 2010 10:00 | Коментари: 0
Разгадаха тайната на 130 болести

Британски учени обявиха, че са открили редица протеини, които играят ключова роля при повече от 130 болести на човешкия мозък.

Тяхното изследване освен това обръща внимание и на връзката между тези болести, включително Алцхаймер и Паркинсон, и еволюцията на човешкото поведение.

Мозъкът е лабиринт от милиони нервни клетки, всяка от които е свързана с милиарди електрически и химични пътища, наречени синапси. В рамките на тези връзки съществуват протеини, които се комбинират помежду си и образуват молекулярен механизъм, известен още като постсинаптична плътност или PSD. Предполага се, че именно тази плътност нарушава функционирането на синапсите, при което човек развива или болест, или променя коренно поведението си. До откритието си учените от института Welcome Trust Sanger (WTS) достигнали чрез извличане на PSD от пациенти, преминали през операции на мозъка, посочва БГНЕС.

„Открихме над 130 болести на мозъка, свързани с постсинаптичната плътност, което е далеч повече от очакваното“, заяви Сет Грант от британския WTS. „PSD играе ключова роля при голям брой болести, от които страдат милиони хора по света“, посочи още ученият. Освен често срещаните церебрални невродегенеративни заболявания във въпросните 130 болести се включват още епилепсия и аутизъм.

Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (0)   |   » Коментирай
СВЪРЗАНИ СТАТИИ
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Няма коментари
НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.
ОЩЕ ОТ ИНТЕРЕСНО:

Романтични поверия за осми март

7.03.2017 / Екип на Doctoronline.bg (Коментари: 0)

Съществуват много поверия, свързани с най-женския празник - осми март. » Прочети

От колко сън се нуждаем в зависимост от годините ни

25.12.2016 / Екип на Doctoronline.bg (Коментари: 0)

Разбира се, кой не иска да знае?! » Прочети

Защо някои пушачи не могат да спрат цигарите?

23.11.2016 (Коментари: 7)

Широко разпространеното мнение, че прекратяването на вредния навик зависи от волята, беше развенчано с новото изследване на американски учени от Северна Каролина.

» Прочети

Ходенето е по-полезно от тичането

10.04.2013 (Коментари: 0)

Добра новина за тези, които предпочитат дългите разходки пред изморителното тичане.

» Прочети

Оплешивяването издава риск за сърцето

Мъжете с оредяваща на темето коса, изглежда, са по-застрашени от сърдечни болести в сравнение със своите връстници с младежки гъста прическа. » Прочети

Колко калории горим в чистене?

27.03.2013 (Коментари: 0)

Повечето жени не си представят, че почистването на дома може да им осигури не само чистота, но и стройна фигура.

» Прочети

Кръвното вреди на зъбите

26.03.2013 (Коментари: 2)

Екип от изследователи от Швеция откриха още една лоша последица от високото кръвно налягане и сърдечните болести – увреждането на зъбите.

» Прочети

Полезно ли е обезмасленото мляко за децата?

25.03.2013 (Коментари: 0)

Преди се смяташе, че обезмасленото мляко поддържа здравословното тегло на децата, но ново проучване разкри, че помага за напълняване.

» Прочети

Диня и домати за вечна младост

22.03.2013 (Коментари: 3)

Американски диетолози препоръчват да добавите червените хранителни продукти към ежедневното си меню, за да съхраните младостта си, предаде БГНЕС.

» Прочети

Приспивателните подобряват паметта

16.03.2013 (Коментари: 0)

Приспивателните таблетки могат да помогнат за подобряването на паметта и да открият път към намирането на лекарство срещу деменция, предаде БГНЕС.

» Прочети