ЗДРАВОСЛОВЕН ЖИВОТ  |  ИНТЕРЕСНО

Аз не живея, аз трепeря... Паркинсон

30 ноември 2010 18:02 / Мария Цветкова | Коментари: 0
Аз не живея, аз трепeря... Паркинсон

Болестта на Паркинсон е невродегенеративно заболяване с плавно начало и необратим ход. Започва най-често след 50–60-годишна възраст, средната честота на болните е 150 души на 100 000.

Причината за възникване на заболяването е дегенерацията на допаминергичните неврони в Субстанция нигра (т.е. разрушаването на нервни клетки в определена мозъчна структура, произвежаща допамин). Причините за тези процеси не са ясни – в този смисъл етиологията на Паркинсон е неизяснена. Наследствеността е слабо изразена. Едва при 5% от болните има фамилна история, като по-често се среща сред мъжете.

Симптомите на заболяването се проявяват доста късно,  чак когато има над 70–80% увреждане на невроните в Субстанция нигра, и обикновено започват едностранно.

Тремор (треперене) – общ симптом за всички болни, най-характерно е неволевото движение „броене на пари“.

Забавени движения (брадикинезия). Движенията стават по-бавни, стъпките по-ситни, много е трудно „започването“ на действие.  Нарушени са позата на тялото и балансът. Наблюдават се прегърбване и изменена стойка. Някои движения могат изцяло да се загубят, по-често това са несъзнателните движения – премигване, ръкомахане. Изразът на лицето става абсолютно безизразен, „масковиден“.

Мускулна скованост (ригидност). Тя често се наблюдава при крайниците и врата. Понякога може да бъде толкова силна, че да ограничи сериозно движенията и дори да е съпътствана с болка.

Възможно е и да има промяна в говора – да стане по-тих, забързан, монотонен. Думите стават неясни, трудноразбираеми, а пациентът изпитва притеснение и колебания преди да започне да говори.

Деменцията е късен симптом, свързан с нарушения на паметта и яснотата на съзнанието.

Заболяването протича с бавен, но необратим ход. Към този момент няма терапия, която да спира развитието на болестта. Симптомите прогресиращо влошават състоянието на пациента и затрудняват обслужването на ежедневните му нужди.

Лечение

На този етап Паркинсоновата болест не може да бъде излекувана, но успешно се прилага симптоматично лечение. То значително облекчава оплакванията и позволява на пациентите да водят пълноценен живот въпреки заболяването си.

Основен избор е леводопа (съединение, което е предшественик на допамина) и допаминови агонисти (вещества, „имитиращи“ или засилващи естественото въздействие на веществото в мозъка). Възможно е прилагането на хирургично лечение, но са необходими повече изследвания на метода.

В някои случаи се прилага психотерапия, основно за подобрение за познавателните функции и заради депресивните симптоми, съпътстващи заболяването в напредналите стадии.

Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (0)   |   » Коментирай
СВЪРЗАНИ СТАТИИ
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Няма коментари
НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.
ОЩЕ ОТ ИНТЕРЕСНО:

Романтични поверия за осми март

7.03.2017 / Екип на Doctoronline.bg (Коментари: 0)

Съществуват много поверия, свързани с най-женския празник - осми март. » Прочети

От колко сън се нуждаем в зависимост от годините ни

25.12.2016 / Екип на Doctoronline.bg (Коментари: 0)

Разбира се, кой не иска да знае?! » Прочети

Защо някои пушачи не могат да спрат цигарите?

23.11.2016 (Коментари: 7)

Широко разпространеното мнение, че прекратяването на вредния навик зависи от волята, беше развенчано с новото изследване на американски учени от Северна Каролина.

» Прочети

Ходенето е по-полезно от тичането

10.04.2013 (Коментари: 0)

Добра новина за тези, които предпочитат дългите разходки пред изморителното тичане.

» Прочети

Оплешивяването издава риск за сърцето

Мъжете с оредяваща на темето коса, изглежда, са по-застрашени от сърдечни болести в сравнение със своите връстници с младежки гъста прическа. » Прочети

Колко калории горим в чистене?

27.03.2013 (Коментари: 0)

Повечето жени не си представят, че почистването на дома може да им осигури не само чистота, но и стройна фигура.

» Прочети

Кръвното вреди на зъбите

26.03.2013 (Коментари: 2)

Екип от изследователи от Швеция откриха още една лоша последица от високото кръвно налягане и сърдечните болести – увреждането на зъбите.

» Прочети

Полезно ли е обезмасленото мляко за децата?

25.03.2013 (Коментари: 0)

Преди се смяташе, че обезмасленото мляко поддържа здравословното тегло на децата, но ново проучване разкри, че помага за напълняване.

» Прочети

Диня и домати за вечна младост

22.03.2013 (Коментари: 3)

Американски диетолози препоръчват да добавите червените хранителни продукти към ежедневното си меню, за да съхраните младостта си, предаде БГНЕС.

» Прочети

Приспивателните подобряват паметта

16.03.2013 (Коментари: 0)

Приспивателните таблетки могат да помогнат за подобряването на паметта и да открият път към намирането на лекарство срещу деменция, предаде БГНЕС.

» Прочети