ЗДРАВОСЛОВЕН ЖИВОТ  |  ИНТЕРЕСНО

Тайната на спането все още не е разгадана

23 юли 2010 10:40 / Doctoronline.bg | Коментари: 1
Тайната на спането все още не е разгадана

Доказано е от векове, че важните идеи и решения могат да дойдат насън. Такива случаи са известни сред прочути писатели, учени и музиканти. Всеизвестна е историята с таблицата на химичните елементи, които Менделеев е наредил насън.

Немски изследователи се опитали да моделират подобна ситуация в експеримент. Оказало се, че сънят помага на възникването на инсайта – тоест на внезапното разбиране на дадена ситуация. Нобеловият лауреат по физиология от 1936 година Ото Леви описва историята на своето откритие, което го направило известен. „В нощта преди Великден през 1920 г. се събудих, написах нещо на един лист и пак заспах.

Рано сутринта се събудих и се досетих, че съм писал нещо важно. Лошото бе, че не можах да разбера собствения си почерк. На следващата нощ тази идея отново ме осени. Това бе дизайн на експеримент, който да докаже хипотезата за химическото предаване, която изказах седемнадесет години по-рано.

Веднага станах и направих експеримент със сърцето на жаба точно така, както го бях сънувал. Шестнадесет години по-късно, след като развил достатъчно присънилия му се експеримент, Ото Леви станал лауреат на Нобеловата награда.

Знае се, че сънищата често се оказват източници на креативни идеи. За да разберат защо става така, немски учени дали на доброволци поредица от три цифри с дължина осем символа.

От този ред трябвало да се направи друг, като възможните отговори били само два – 1419 и 9141. При теста, който бил проведен след няколко часа, станало ясно, че само около двадесет процента от доброволците се досетили за резултата.

Но когато доброволците се наспали добре, преди да решат задачата, поставена им вечерта, цели шестдесет процента от тях я решили правилно. Учените не можели да разберат как се появява новото знание, което не е съществувало преди заспиването.

Според най-новите проучвания на учените ние спим не защото се уморяваме физически, а когато интензивната умствена дейност се окаже повече, отколкото можем да понесем. За да се приближим към разгадката на съня, трябва да открием какво прави по време на сън мозъкът ни.

Учените провели редица експерименти и станало ясно, че активността на човешкия мозък не е по-малка по време на сън, отколкото по време на будуване. Явно насън мозъкът прави различни анализи и съпоставки и на базата на опита стига до крайни решения на дадени задачи.

Изследователите предполагат, че в спящия мозък става реорганизация на паметта. Когато спим, процесите на обучение и търсенето на верни решения не спират. Това доказват и молекулярно-биологичните процеси по време на сън.

Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (1)   |   » Коментирай
СВЪРЗАНИ СТАТИИ
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Автор: Жан Мишел  |  Дата: 29.07.2010 12:28

Спането служи за зареждане на мозъка с енергия. През деня е по-трудно - защото ни трябва енергия за мускулите и др. Освен това зареждането с енергия на мозъка е различно - защото когато мозъка се зарежда - той и се замайва - от веществата - отпадни от цикъла на Кребс. Изглежда има протеини в мозъка, които служат за батерии. След събуждане или веднага след зареждане на мозъка, имаме най-много енергия за мислене.

НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.
ОЩЕ ОТ ИНТЕРЕСНО:

Романтични поверия за осми март

7.03.2017 / Екип на Doctoronline.bg (Коментари: 0)

Съществуват много поверия, свързани с най-женския празник - осми март. » Прочети

От колко сън се нуждаем в зависимост от годините ни

25.12.2016 / Екип на Doctoronline.bg (Коментари: 0)

Разбира се, кой не иска да знае?! » Прочети

Защо някои пушачи не могат да спрат цигарите?

23.11.2016 (Коментари: 7)

Широко разпространеното мнение, че прекратяването на вредния навик зависи от волята, беше развенчано с новото изследване на американски учени от Северна Каролина.

» Прочети

Ходенето е по-полезно от тичането

10.04.2013 (Коментари: 0)

Добра новина за тези, които предпочитат дългите разходки пред изморителното тичане.

» Прочети

Оплешивяването издава риск за сърцето

Мъжете с оредяваща на темето коса, изглежда, са по-застрашени от сърдечни болести в сравнение със своите връстници с младежки гъста прическа. » Прочети

Колко калории горим в чистене?

27.03.2013 (Коментари: 0)

Повечето жени не си представят, че почистването на дома може да им осигури не само чистота, но и стройна фигура.

» Прочети

Кръвното вреди на зъбите

26.03.2013 (Коментари: 2)

Екип от изследователи от Швеция откриха още една лоша последица от високото кръвно налягане и сърдечните болести – увреждането на зъбите.

» Прочети

Полезно ли е обезмасленото мляко за децата?

25.03.2013 (Коментари: 0)

Преди се смяташе, че обезмасленото мляко поддържа здравословното тегло на децата, но ново проучване разкри, че помага за напълняване.

» Прочети

Диня и домати за вечна младост

22.03.2013 (Коментари: 3)

Американски диетолози препоръчват да добавите червените хранителни продукти към ежедневното си меню, за да съхраните младостта си, предаде БГНЕС.

» Прочети

Приспивателните подобряват паметта

16.03.2013 (Коментари: 0)

Приспивателните таблетки могат да помогнат за подобряването на паметта и да открият път към намирането на лекарство срещу деменция, предаде БГНЕС.

» Прочети