ЗДРАВОСЛОВЕН ЖИВОТ  |  ИНТЕРЕСНО

Алкохолизмът – широко разпространен, малко познат

17 юни 2010 12:24 | Коментари: 0
Алкохолизмът – широко разпространен, малко познат

Често пъти заклеймяван, алкохолизмът, иска ни се или не, е част от живота на обществото ни. Когато видим пияница, обикновено обръщаме глава и продължаваме по пътя си. Нищо ново – това си се случва още откакто ферментацията е била открита.
Бюлетинът на Германското дружество на практикуващите лекари публикува 5 най-достъпни признака, по които лекарите да преценяват кога техният пациент може да бъде определен като зависим от алкохола, съобщава Конфедерацията за защита на здравето.

1. Нуждата от алкохол сутрин. Организмът се нуждае от допълнителен алкохол, за да възстанови психичното си равновесие.

2. Често пиене през деня и особено – вечер. Организмът на пациента вече е привикнал да използва алкохола като необходим и значителен източник на енергия.

3. Пиене за „отскок“. Когато пациентът отива с компания, той си „подлага“ малко алкохол, защото се опасява, че пиенето няма да му стигне.

4. Шумно и агресивно поведение на обществени места, дори след малко количество алкохол. Това говори вече за настъпили психични изменения.

5. Смяна на напитките. Пациентът разбира, че силните алкохолни напитки го привързват все повече, и се опитва да ги сменя. Но това е самоизмама, защото от другите напитки той пие по-голямо количество. И така си набавя нужната му доза.

Наличието на един от тези признаци буди подозрение. Два положителни говорят за зависимост, която още е обратима при упорито лечение. Три и повече признака са почти сигурни за зависимост, която изисква упорита терапия в специализирано лечебно заведение. В същата статия се дават проценти на излекувани от алкохолизъм по различни методи. За излекуван се смята пациент, който е прекратил пиенето на всякакъв алкохол за повече от 5 години. Около 3% са престанали да пият със собствени усилия и помощта на близките. Между 3 и 7% са излекувани с помощта на лекари специалисти. Принудителното лечение на алкохолика дава подобни резултати. До 14% са спасените от специалистите с подкрепата от обществата на анонимните алкохолици.

ПРЕПОРЪКИТЕ КЪМ БЛИЗКИТЕ И ЛЕКАРИТЕ за лечение на алкохолиците

1. Да склонят алкохолика да намали поне наполовина количеството на чистия алкохол, който поема, да прекрати напълно пиенето сам. Много полезна в това отношение е помощта на семейството и на личности, които зависимият уважава. Може да се уговори определен период, в който зависимият да спазва намалението.

2. Да полагат максимални грижи да предотвратят и забавят сериозното увреждане на черния дроб, развитието на хепатит и цироза. Затова се предписва диета с повече белтъчини и се прилагат лекарства, които пазят чернодробните клетки като есенциале, витамини В-комплекс, витамини С, А и Е, метионин, микроелементите селен и цинк, калций и магнезий.

3. Да полагат грижи за укрепването на защитните сили на алкохолика. Тук влизат режим на премерено физическо и психично натоварване, подходяща диета, билки, физиотерапия.

Всичко това трябва да се прави, дори когато става ясно, че алкохолизмът не може да бъде преодолян. Но трябва да се цели отказване от алкохол за периоди от два–три месеца, като светлите периоди се удължават и станат години. Така пациентът се запазва по-дълго време полезен за семейството си и обществото.

Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (0)   |   » Коментирай
СВЪРЗАНИ СТАТИИ
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Няма коментари
НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.
ОЩЕ ОТ ИНТЕРЕСНО:

Романтични поверия за осми март

7.03.2017 / Екип на Doctoronline.bg (Коментари: 0)

Съществуват много поверия, свързани с най-женския празник - осми март. » Прочети

От колко сън се нуждаем в зависимост от годините ни

25.12.2016 / Екип на Doctoronline.bg (Коментари: 0)

Разбира се, кой не иска да знае?! » Прочети

Защо някои пушачи не могат да спрат цигарите?

23.11.2016 (Коментари: 7)

Широко разпространеното мнение, че прекратяването на вредния навик зависи от волята, беше развенчано с новото изследване на американски учени от Северна Каролина.

» Прочети

Ходенето е по-полезно от тичането

10.04.2013 (Коментари: 0)

Добра новина за тези, които предпочитат дългите разходки пред изморителното тичане.

» Прочети

Оплешивяването издава риск за сърцето

Мъжете с оредяваща на темето коса, изглежда, са по-застрашени от сърдечни болести в сравнение със своите връстници с младежки гъста прическа. » Прочети

Колко калории горим в чистене?

27.03.2013 (Коментари: 0)

Повечето жени не си представят, че почистването на дома може да им осигури не само чистота, но и стройна фигура.

» Прочети

Кръвното вреди на зъбите

26.03.2013 (Коментари: 2)

Екип от изследователи от Швеция откриха още една лоша последица от високото кръвно налягане и сърдечните болести – увреждането на зъбите.

» Прочети

Полезно ли е обезмасленото мляко за децата?

25.03.2013 (Коментари: 0)

Преди се смяташе, че обезмасленото мляко поддържа здравословното тегло на децата, но ново проучване разкри, че помага за напълняване.

» Прочети

Диня и домати за вечна младост

22.03.2013 (Коментари: 3)

Американски диетолози препоръчват да добавите червените хранителни продукти към ежедневното си меню, за да съхраните младостта си, предаде БГНЕС.

» Прочети

Приспивателните подобряват паметта

16.03.2013 (Коментари: 0)

Приспивателните таблетки могат да помогнат за подобряването на паметта и да открият път към намирането на лекарство срещу деменция, предаде БГНЕС.

» Прочети