КАК ДА СЕ ПРЕБОРИМ С...  |  ТЮТЮНОПУШЕНЕТО

Как да откажем цигарите?

17 април 2010 13:56 | Коментари: 1
Как да откажем цигарите?

Всеки заклет тютюнджия се е отричал от цигарите поне 100 пъти в живота си. Категоричен е, че това е най-лесната работа, и взема „съдбовното“ решение в началото на всяка седмица. Разбира се, нарушава въпросното решение рекордно бързо. Защото да скъсаш с вредния навик, е далеч по-трудно от това да го изречеш на глас или да го напишеш на хартия.

Днес съществуват множество описани психоповеденчески подходи за отказване от цигарите. Всеки човек е различен и е добре сам да открие своя начин за справяне с проблема. Универсална рецепта все още няма.

Първото и може би най-важно правило, когато човек реши да откаже цигарите отведнъж, е да предупреди околните. Лишаването на организма от никотин предизвиква истински физически и психически дискомфорт. В повечето случаи човек става силно раздразнителен, обясняват лекарите. Затова семейството, приятелите и колегите на кандидат-непушачите трябва да ги подкрепят и да проявят разбиране.

Позитивното мислене също има добър ефект. За отказващите тютюна е важно всеки път, когато посегнат към пакета с цигари, да си припомнят какво ще спечелят, ако не пушат. Установено е, че само осем часа след последната цигара нивото на никотин и въглероден двуокис в кръвта намаляват наполовина. А няколко седмици след отказването човек подобрява обонянието и вкуса си. Изчезва и дразнещата сутрешна кашлица. Година по-късно рискът от това човек да развие белодробно или сърдечносъдово заболяване намалява наполовина, категорични са лекарите.

Не е за пренебрегване и фактът, че можете да спестите парите за цигари и да ги похарчите за нещо друго. Затова психолозите съветват пушачите всеки път, когато им се иска да си купят цигари, да пускат монетите в касичка. Така в края на всеки месец или година могат да преброят спестените пари и да получат допълнителен стимул в борбата с тютюна.

Смученето на бонбони без захар помага за преодоляването на стреса от липсата на цигара в устата. Лекарите съветват в такива моменти да се пие повече вода, плодови сокове или билкови чайове. Когато човек подсъзнателно започне да търси кутията с цигари, е добре да ангажира ръцете си с кламер, молив или друга вещ. Може да се справи със стреса и ако целуне някого, убедени са психолозите. Защото едва ли на някого ще му се прииска да запали цигара, ако може да се отдаде на далеч по-приятни и релаксиращи занимания. Разхвърляйте, крещете, пейте, рисувайте, свирете, напишете ода срещу цигарите, тичайте, плувайте, играйте тенис или баскетбол – това са само една част от съветите на специалистите. По думите им в моментите на емоционално претоварване човек трябва да диша дълбоко и да издиша въздуха много бавно.

Най-лошото, което може да се случи на един пушач, е да замени цигарите с кулинарни изкушения. Затова е добре висококалоричните храни да се заместват с пресни плодове и зеленчуци. А що се отнася до постоянния глад, човек може да се справи с него и с помощта на потискащи апетита медикаменти, които без никакви усилия могат да се намерят в аптечната мрежа.

Тези препарати, освен че потискат желанието за похапване, спомагат и за преодоляване на нервното напрежение. Регулират съня и имат мощен антиоксидантен ефект.

Освен споменатите медикаменти в аптеките има и множество таблетки, лепенки, дъвки и инхалатори, заместващи никотина. Лекарите най-често препоръчват на кандидат-непушачите таблетните форми. Преди да се приемат те обаче, трябва внимателно да се прочете листовката с упътването.

Никотиновата дъвка пък осигурява това вещество на организма чрез поемането му от лигавицата на устната кухина. Тя трябва да се дъвче много бавно от 3 до 5 пъти на ден. Препоръчва се консултация с лекар, ако се повиши отделянето на слюнка или ако се появят болки в стомаха.

Друг вариант за заместване на цигарите са лепенките. При тях контролирани дози никотин се отделят непрекъснато от лепливото вещество и се поемат от организма чрез кожата. Лепенките се поставят върху добре почистена, подсушена и обезкосмена повърхност. Не се свалят през нощта. От тях обаче може да се получи гадене или световъртеж. Затова и тук е задължително упътването да се прочете много внимателно и да се спазва точно.

Спрейовете пък позволяват само с едно впръскване в ноздрите организмът да получи необходимата доза никотин. Според специалистите това е най-подходящият начин за отказване от тютюна, особено при заклетите пушачи. Чрез спрея се постигат максимални нива на никотин в мозъка само в рамките на няколко минути. Тези препарати не бива да се използват при хрема и кашлица.

Колкото до инхалаторите – те са особено подходящи за хора, които пушат по навик (т.нар. поведенческа зависимост). Приличат на цигаре със запушен от пореста материя филтър, напоен с никотин. Чрез това приспособление пушачите поемат по-малко количество никотин, отколкото с цигарата. Няма посочени противопоказания за употребата им, въпреки че на практика често се наблюдава възпаление на гърлото и кашлица.

Етикети: тютюнопушене
Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (1)   |   » Коментирай
СВЪРЗАНИ СТАТИИ
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Автор: Емилия Алексиева - Атанасова  |  Дата: 29.04.2014 15:52

Тази статия е много полезна за пушачите и мисля че всички който са пропушили трябва да откажат веднага като прочетат това четиво аз също пушех но ги отказах и съм сигурна че и другите ще направят като мен.

НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.

Електронните цигари вредят на венците

24.11.2016 / Екип на Doctoronline.bg (Коментари: 1)

Електронните цигари не са толкова безопасни, те възпаляват венците, предизвикват и други проблеми в устната кухина, твърдят изследователи от Университета Рочестър, САЩ.

» Прочети

Заведенията глобени със 185 хил. лева за нарушаване на забраната за пушене

Глоби на обща стойност близо 185 хил. лева са били издадени от началото на въвеждането на пълната забрана за пушене на закрити обществени места, съобщиха от здравното министерство. » Прочети

Експерт: Електронните цигари са по-безвредни

20.12.2012 (Коментари: 0)

Електронните цигари са стотици пъти по-безвредни от традиционните, тъй като не отделят катрани и канцерогенни вещества, заяви главният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

» Прочети

Цигара на ден увеличава риска от инфаркт

13.12.2012 (Коментари: 7)

Хората, които пушат само по една цигара на ден, са застрашени повече от внезапен инфаркт или други сърдечни проблеми в сравнение с непушачите, установиха учени. » Прочети

Три месеца след последната цигара – тогава вече си непушач!

1.02.2011 / Екип на Doctoronline.bg (Коментари: 4)

Средностатистическият пушач губи пет години от живота си в опити да се откаже от вредния навик. » Прочети

Бившите пушачи са по-щастливи

3.12.2010 / Екип на Doctoronline.bg (Коментари: 3)

Отказването от цигарите, освен здравословен ефект, може да има и благоприятен ефект върху настроението. » Прочети

Петък най-подходящ за отказване от цигарите

23.10.2010 / Doctoronline.bg (Коментари: 0)

И още една тема, свързана с тютюнопушенето. » Прочети

Какво има в цигарения дим?

23.10.2010 / Галин Петков (Коментари: 2)

Ако сте пушач, сигурно често чувате, че цигарите са вредни и могат да причинят редица заболявания – рак на белите дробове, на стомаха, на устата, сърдечносъдови заболявания и редица други, които често пъти са смъртоносни. » Прочети

Цигарите блокират гените за борба с рака

14.10.2010 (Коментари: 0)

Откриха първото пряко доказателство, че тютюнопушенето е свързано с епигенетични промени в гените, които помагат в борбата срещу рака, съобщи електронното издание „Ню сайънтист". » Прочети

Електронните цигари може би са по-опасни от традиционните?

14.10.2010 (Коментари: 6)

Електронните цигари могат да се окажат много по-опасни от традиционните, предупреждава „24 часа". » Прочети