НОВИНИ

Грипната вълна идва по Коледа и Нова година

6 декември 2021 19:40 | Коментари: 0
Грипната вълна идва по Коледа и Нова година

Грипната вълна у нас се очаква около Коледа и в началото на Нова година. Пикът ще е в края на януари и през февруари и ще приключи в началото на март. Предполага се, че през този грипен сезон ще циркулират грипните вируси “Пукет”, “Хонконг”, “Виктория” и “Вашингтон”. По този причина по препоръка на Световната здравна организация четиривалентните грипни ваксини за Северното полукълбо за сезон 2020/2021 г. са насочени точно към тези четири щама.  Те не са нови, но повечето не са циркулирали активно и по-голяма част от хората не са се срещали с тях. Затова се очаква тежък грипен сезон.

Въпреки това според наблюденията на д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдивска област, ваксинацията срещу сезонния грип върви по-слабо от миналата година. Причината е, че покрай негативните настроения за имунизацията срещу COVID-19, са се създали такива срещу всички ваксини.

„Имам проблем дори със задължителните имунизации. На всеки десет години трябва да се правят реимунизации срещу дифтерия и тетанус, но вече и при тях хората искат убеждаване, говорене. По-трудно е”, обясни пред TrafficNews д-р Сотиров.

Той съобщи, че вече са получени всички заявени количества от противогрипните ваксини за хора над 65 години, които са осигурени безплатно от държавата. Тази година за страната са отпуснати 230 хил. дози. Но и към тях интересът не е голям.

„Има колеги, които не са успели да направят количествата и ги връщат. Има и свободни количества за раздаване, за които няма желаещи. Тази квота може и да не успеем да изпълним. Миналата година имаше голям наплив от възрастни хора да се имунизират. Сърдеха се, че няма ваксини. А сега, същите хора, които правеха скандал, че не съм им заделил ваксина, не искат да се имунизират. Това е коварното – създаде се недоверие към всички ваксини”, казва д-р Сотиров.

Той е категоричен, че все още не е късно да се направи имунизация срещу сезонен грип. Според медика това може да стане до края на годината.

Разликата между грип и COVID-19

При сезонния грип симптомите обикновено настъпват внезапно. Най-често те са висока температура, кашлица, болки в гърлото, хрема, болки в мускулите, главоболие, обща отпадналост, повръщане, диария (особено при деца). Пневмонията, причинена от грипния вирус, е по-рядко срещана, но също води до висока смъртност. Сред другите усложнения на грипа са отит, синуит, миокардит, енцефалит и менингит, влошаване на хронични заболявания като конгестивна сърдечна недостатъчност, хронична обструктивна белодробна болест, астма и захарен диабет.

При COVID-19 основните начални симптоми са същите - главоболие, обща отпадналост, висока температура, болки в мускулите. Разликата е, че тъй като коронавирусът засяга предимно долните дихателни пътища, инфектираният човек има предимно суха кашлица, задух и/или пневмония и много по-рядко възпалено гърло. Също така по-специфични за инфекция със SARS-CoV-2 са загубата на вкус и обоняние като начални симптоми.

Източник: novinite.bg

Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (0)   |   » Коментирай
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Няма коментари
НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.
ОЩЕ ОТ НОВИНИ:

Пухкав козунак на конци по рецептата на баба

В навечерието сме на един от най-големите и светли християнски празници - Възкресение Христово. » Прочети

Късметлийските дни през май за всяка зодия

Овен (21 март-20 април)Енергията на този месец благоприятства добрите дела, така че намерете възможност да помогнете на тези, които се нуждаят от вашата подкрепа. » Прочети

Велики четврътък - най-важният ден от Страстната седмица. Какво НЕ се прави

Велики четвъртък, най-важният ден от Страстната седмица и първият преди празника Възкресение Христово, в който според традицията се боядисват яйца. » Прочети

Защо да ядем лешници?

Навремето основателят на Османската империя препоръчвал на войниците си да консумират лешници преди битки, вярвайки, че те подпомагат силите им. » Прочети

Да тичаш назад: Полезно ли е, или е само мода?

Твърди се, че бягането назад облекчава болките при остеоартрит и подобрява координацията на тялото. » Прочети

Ретраграден Плутон от днес до 12 октомври: Какво ни носи?

Най-малката и най-влиятелна планета на Слънчевата система става ретроградна на 1 май, сигнализирайки за период на връщане към това, което е било от значение за вас през януари 2024 г. » Прочети

Велика сряда: Какво повелява традицията на този ден

В деня на Светата и Велика сряда се припомня едно от последните събития преди спасителните за нас страдания на Господ: за многоценното миро, което в искреното си разкаяние една грешница изляла върху главата на Спасителя (Мат. » Прочети

Как се носи Мълчана вода за Велики вторник

30.04.2024 (Коментари: 0)

Празничният календар на българите е резултат от смесването на езически и християнски традиции и обичаи. » Прочети

Най-скъпият зеленчук на света - уасаби: Как до го използваме?

30.04.2024 (Коментари: 0)

Зеленчуци, който не яде, той голям не ще да порасте. » Прочети