НОВИНИ

Знаем малко за имунитета след преболедуване на K-19 и след имунизация

11 април 2021 19:34 | Коментари: 0
Знаем малко за имунитета след преболедуване на K-19 и след имунизация

Само бъдещи проучвания могат да ни дадат отговори колко ще трае имунитетът ни след имунизация и след преболедуване от Covid-19, пише Norsk Helseininformatikk AS - компания за информация на здравните специалисти в Скандинавия.

Изследванията досега показват, че неутрализиращите IgG антитела срещу SARS-CoV-2 могат да персистират в продължение на поне 40 дни след началото на заболяването. При други коронавируси, като SARS-CoV-1, концентрацията на IgG остава висока за около 4 до 5 месеца, преди да започне да намалява през следващите 2 до 3 години. За MERS-CoV антителата са се задържали до 34 месеца. Понастоящем не са потвърдени реинфекции с ТОРС-CoV-2.

Много вирусни инфекции при хората, като грипния вирус, не осигуряват дългосрочен имунитет, пишат още специалистите.

При инфекция с Сovid-19, при повечето хора IgM и IgG антитела се откриват в рамките на няколко дни до седмици. Колкото е по-тежка инфекцията, толкова по-мощен е антитяло отговорът. Въпреки това, откриването на антитела и високи титри не винаги корелира с клиничното подобрение на Сovid-19. Случаи на лека Сovid инфекция показват, че симптомите могат да отслабват преди това. Въпреки това количеството вируси обикновено достига най-високото си ниво в началото на заболяването и след това намалява, когато се развият антитела и титрите на антителата се увеличават през следващите 2 до 3 седмици.

Китайско проучване показва, че антителата срещу SARS-CoV-2 остават високи за 2-3 месеца, особено ако пациентът е имал леки симптоми.

Съществува и несигурност, свързана с валидността на серологичните тестове, например когато става въпрос за кръстосана реактивност с други коронавируси - които могат да доведат до фалшиви положителни резултати. Също така не знаем със сигурност дали мощен IgG отговор съответства на имунитета.

Интервенциите на общественото здраве, лечението с плазма за възстановяване, както и развитието на ваксината зависят от доброто познаване на имунитета след  Сovid-19 инфекция. В момента само ограничени данни показват, че след инфекцията наистина настъпва временна защита. 

Това, от което се нуждаят сега специалистите са групи от хора, които са се възстановили, след като са преминали Сovid-19, за да се изследва каква е степента и продължителността на имунитета.

Източник: novinite.bg

Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (0)   |   » Коментирай
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Няма коментари
НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.
ОЩЕ ОТ НОВИНИ:

Пухкав козунак на конци по рецептата на баба

В навечерието сме на един от най-големите и светли християнски празници - Възкресение Христово. » Прочети

Късметлийските дни през май за всяка зодия

Овен (21 март-20 април)Енергията на този месец благоприятства добрите дела, така че намерете възможност да помогнете на тези, които се нуждаят от вашата подкрепа. » Прочети

Велики четврътък - най-важният ден от Страстната седмица. Какво НЕ се прави

Велики четвъртък, най-важният ден от Страстната седмица и първият преди празника Възкресение Христово, в който според традицията се боядисват яйца. » Прочети

Защо да ядем лешници?

Навремето основателят на Османската империя препоръчвал на войниците си да консумират лешници преди битки, вярвайки, че те подпомагат силите им. » Прочети

Да тичаш назад: Полезно ли е, или е само мода?

Твърди се, че бягането назад облекчава болките при остеоартрит и подобрява координацията на тялото. » Прочети

Ретраграден Плутон от днес до 12 октомври: Какво ни носи?

Най-малката и най-влиятелна планета на Слънчевата система става ретроградна на 1 май, сигнализирайки за период на връщане към това, което е било от значение за вас през януари 2024 г. » Прочети

Велика сряда: Какво повелява традицията на този ден

В деня на Светата и Велика сряда се припомня едно от последните събития преди спасителните за нас страдания на Господ: за многоценното миро, което в искреното си разкаяние една грешница изляла върху главата на Спасителя (Мат. » Прочети

Как се носи Мълчана вода за Велики вторник

30.04.2024 (Коментари: 0)

Празничният календар на българите е резултат от смесването на езически и християнски традиции и обичаи. » Прочети

Най-скъпият зеленчук на света - уасаби: Как до го използваме?

30.04.2024 (Коментари: 0)

Зеленчуци, който не яде, той голям не ще да порасте. » Прочети