НОВИНИ

ИАЛ: Вече има над 1000 сигнала за нежелани реакции след ваксиниране

16 март 2021 13:59 | Коментари: 0
ИАЛ: Вече има над 1000 сигнала за нежелани реакции след ваксиниране

Има изключителна активност в докладването на нежелани реакции след ваксиниране. Това съобщи пред БНР д-р Мария Попова, директор на Дирекция „Лекарствена безопасност и клинични изпитвания“ в Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ).

„Има изключителна активност. Броят на нежеланите реакции, които получаваме всеки ден, расте и е доста голям – наближава или леко надвишава 1 000 съобщения, което е съвсем безпрецедентно за нашата система. Голямата част от тези реакции са познати реакции. Някои от тях протичат и по-драматично, но за кратко време, преходни са“, коментира д-р Попова в предаването „Хоризонт до обед“.

„При всички ваксини, с които разполагаме към момента, повече от 70-80% от реакциите представляват грипоподобен синдром - в който има температура, има втрисане, болка на мястото на убождането. В някои случаи тази температура е по-висока – характерно по-висока при „АстраЗенека“ и малко по-ниска при РНК ваксините. При РНК ваксините е около 38 градуса най-много, докато при „АстраЗенека“ надвишава и то при млади хора. Пациентите ни съобщават, че имат сърцебиене, имат прималяване, тръпки в крайниците. Може би в 30% от случаите се докладва гадене, световъртеж“, поясни д-р Попова. По думите й тези реакции отзвучават в рамките на около едно денонощие, а една малка част продължават повече от 24 часа със затихване.

„Следим с особено внимание алергичните реакции и те не са много“, уточни д-р Мария Попова.

Големият брой докладвани реакции от ваксините срещу Covid-19 д-р Попова обяснява с чувствителността на обществото по тази тема. Тя даде примери с предишни кампании и призиви да се съобщават нежелани лекарствени реакции, които не са дали очаквания ефект.

Какъв е механизмът за съобщаване на нежелани реакции? На сайта на Изпълнителната агенция по лекарствата има онлайн формуляр – жълт за медицинските специалисти и бял за пациентите. Предоставен е телефон за неразполагащите в интернет връзка. Когато става дума за ваксина, трябва да се посочи партидния номер – нещо, което не е валидно за химическите лекарства, посочи д-р Попова. Партидният номер се намира върху пациентската карта, която се дава на имунизираното лице. Друг канал за информиране за странични ефекти от ваксините е съобщаването им на личния лекар.

Сигналите се разглеждат от ИАЛ, но при по-сериозните случаи Агенцията по лекарствата има възможност да сезира РЗИ да изготви доклад. Сериозните казуси се разглеждат и от консултативна комисия към агенцията. На следващ етап информацията се изпраща към Европейската агенция по лекарствата. „Когато реакцията е сериозна, ние имаме 15 дни, за да я изпратим“, каза д-р Мария Попова.

Източник: novinite.bg

Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (0)   |   » Коментирай
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Няма коментари
НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.
ОЩЕ ОТ НОВИНИ:

Eксперт: внорите бракове со по-щастливи

26.04.2024 (Коментари: 0)

Малко под половината от първите бракове, 45%, завършват с развод, но само 31% от вторите бракове се провалят. » Прочети

Министърът на образованието: Карантинираните паралелки от коклюш са под 0,3%

26.04.2024 (Коментари: 0)

Карантинираните паралелки от коклюш са под 0,3 процента за цялата страна и са по-малко от 100, работим много добре съвместно с Министерството на здравеопазването. » Прочети

Как да се справим със сенната хрема?

26.04.2024 (Коментари: 0)

Алергичният ринит, известен още като сенна хрема, е много повече от обикновено сезонно неразположение. » Прочети

Пролетна диета за всеки

26.04.2024 (Коментари: 0)

По това време на годината започваме да обръщаме особено внимание на фигурата си. » Прочети

Ето кои са късметлийските дни през май за всяка зодия

26.04.2024 (Коментари: 0)

Овен (21 март-20 април)Енергията на този месец благоприятства добрите дела, така че намерете възможност да помогнете на тези, които се нуждаят от вашата подкрепа. » Прочети

Какви са разликите между лимона и лайма?

25.04.2024 (Коментари: 0)

В готвенето на цитрусови плодове лимонът и лаймът се използват много често. » Прочети

Мравчено дърво: Чаят от лапачо - витаменинен микс и панацея за много болести

25.04.2024 (Коментари: 0)

Лапачо или Тахебо е напитка, приготвена от вътрешната кора на дървото Розово лапачо, разпространено в горите на Аржентина и Перуанските Анди. » Прочети

Месец май - успешен за всички зодии, но носи огроччно щастие и успехи на тези зодии

25.04.2024 (Коментари: 0)

Месец май е ласкав и добър месец за всеки един зодиакален знак по волята на небесното подреждане, твърдят астролозите и, разбира се, веднага правят уговорки и броят изключения. » Прочети

Няклко доказани начина да отслабнете без диета или спорт

24.04.2024 (Коментари: 0)

Има много ефективни стратегии за отслабване, но ако се чудите как да отслабнете, без да спортувате, има научно подкрепени методи за това. » Прочети