НОВИНИ

Колко опасни могат да бъдат комарите?

29 август 2018 10:43 | Коментари: 0
Колко опасни могат да бъдат комарите?

Те не са само досадни смутители на съня в горещите летни нощи: някои видове комари са преносители и на опасни заразни болести, сред които и маларията. Ето някои от по-разпространените:

Висцерална лайшманиоза

С невъоръжено око човек едва ли би могъл да разпознае тези малки пясъчни мухи. Наричат се флеботоми, но са по-познати като папатаци. Могат лесно да се объркат с комари и са изключително опасни, защото са преносители на инфекциозната болест висцерална лайшманиоза. Срещат се предимно в южните страни - около Средиземноморието и тропиците, но напоследък се забелязват и в Германия. Преносители на болестта са само оплодените кръвосмучещи женски, мъжките не представляват опасност. Съществуват около 30 разновидности на паразита, но само десет от тях водят до заболяване при хората.

Ако не се лекува навреме изходът може да бъде фатален. Първите признаци се появят след седмици или дори месеци. Началната симптоматика протича с треска, главоболие и подуване на лимфните възли. Заразеният човек се чувства уморен и слаб и бързо губи тегло. Лайшманиозата поразява различни части на тялото, по които се образуват кожни язви. В следващия стадий паразитът напада вътрешните органи, като черен дроб и далак, например.

В света около 12 милиона души страдат от лайшманиоза. Болестта е лечима, но все още няма ефективна ваксина срещу заразата.

Вирусна треска Синдбис

Някои видове нощни комари са преносители на патогена на така наречената треска Синдбис. Вирусът е характерен основно за африканските региони, но учените успяват да го идентифицират и в някои европейски държави. При заразяване с болестта първите симптоми са подобни на тези при грипни състояния, като в някои случаи температурата на тялото може да надхвърли 40 градуса. По-нататък са характерни оплаквания, свързани с възпаление и подуване на ставите - главно на ръцете, пръстите и глезените, по които могат да се появят и обриви.


Неправилното лечение би могло да доведе до хронични болки в ставите. Това в повечето случаи е рядкост, тъй като човешката имунна система успешно се справя с вируса и симптомите отшумяват след няколко седмици. Срещу треската Синдбис също не е открита ваксина.
комари
Thinkstockphotos
Жълта треска

Тигровият комар, както и някои други негови “събратя”, са причинители на заболяването жълта треска, позната още като “американска чума”. Опасността да се заразите с вируса съществува в 34 африкански държави и 13 страни от Южна и Централна Америка.

Учените разграничават три начина за предаване на болестта. В джунглите и тропическите гори е по-вероятно хората да бъдат инфектирани случайно - там маймуните са основният разпространител на вируса. Ако някой бъде заразен, може без да иска да отнесе патогена в градска среда. Така се осъществява вторият начин на пренасяне на инфекцията - в гъстонаселените региони вирусът се предава от човек на човек и поради тази причина е известен още като причинител на “градска жълта треска”. Третата възможност за инфектиране е свързана с периферните райони между горите и саваните, които са местообитание на комари, маймуни и дори хора. Там вирусът се предава от животно на човек и обратно.

Както при треската Синдбис, и тук най-напред възникват грипоподобни симптоми, придружени с температура и повръщане. Ако жълтата треска не се лекува, може да доведе до менингит или до сериозно увреждане на вътрешните органи. Добрата новина е, че всеки може да се ваксинира срещу жълта треска, като имунизацията предлага защита за цял живот.
комари
Thinkstockphotos
Треска Денга

Тигровите комари са преносители и на вирусната треска Денга. В своята родина Тайланд тигровите комари причиняват много здравословни проблеми на хората. Освен това вирусът е разпространен и в по-голямата част от Югоизточна Азия - от Афганистан до Северна Австралия, в южните части на Африка, както и в Централна и Южна Америка и някои южни щати на САЩ. При инфектиране симптомите варират от мускулни и ставни болки до главоболие и температура. Имунитет срещу Денга не се изгражда, затова едно повторно заразяване и преболедуване може да доведе до по-тежки последици.

Всяка година 96 милиона души се заразяват с треска Денга - най-разпространяваната от комари болест. Има разработени ваксини, но те се поставят с известни ограничения, защото дори и те могат да предизвикат фатална реакция на тялото. Например, в характерните за вируса региони, единствено деца над 9-годишна възраст биват имунизирани, както и такива, които веднъж вече са били заразени. СЗО препоръчва използването на ваксината само в страни, в които повече от 70% от жителите имат антитела срещу Денга.


Треска Зика

Тигровият комар е отговорен и за следващото заболяване - вируса Зика. Разпространява се в тропическите райони на Африка, в Южна и Централна Америка, както и във Флорида и Тексас. Някои области в Югоизточна Азия, сред които Тайланд, Виетнам и Филипините, също са засегнати. Инфектирането с вируса често пъти остава незабелязано, тъй като не всеки проявява характерните симптоми - едва 1 от всеки 5 души.

Болестта протича предимно с обрив, конюнктивит, болки в ставите и висока температура. Опасност съществува най-вече за бременни жени в първата третина от бременността, тъй като вирусът може да доведе до трайни тежки мозъчно-черепни увреждания на плода. Учените все още работят върху разработването на ваксина.

Западнонилска треска

Този вирус е особено опасен за възрастни хора или за лица с отслабена имунна система, тъй като може да причини менингит и миокардит. Произлиза от африканския и азиатския региони, но учените откриват негови следи и в Южна Франция, САЩ и Канада. В последните години

Западнонилската треска причини смъртта на няколко души в Италия, Гърция и страни от Югоизточна Европа. Симптомите са същите, както и при други заболявания, разпространявани от комари: студени вълни и висока температура, главоболие и виене на свят, кожни проблеми. И в този случай за момента не съществуват достатъчно средства за превенция на вируса.


Малария

Маларията е най-известното тропическо заболяване, пренасяно от комари. Около 40 процента от хората в света живеят в райони, изложени на риск от малария. Болестта е придружена от симптоми като болки в главата и крайниците, изпотяване и студени тръпки, температура и диария. Може да доведе до сериозно увреждане на нервната система.

Всяка година около един милион души умират от малария. Вирусът се разпространява от женските комари, обитаващи топлите региони на света. Въпреки че изследванията са в разгара си, засега все още няма открита надеждна ваксина. Затова общата препоръка на специалистите е: използвайте спрейове срещу комари! Комарниците също са добра мярка срещу насекомите, както и носенето на светли дрехи, които да покриват цялото тяло. 100-процентова защита в повечето случаи не съществува, освен ако не е ваксинация срещу конкретен патоген, което, уви, за болестите, предавани от комари, засега остава химера.

Източник: novinite.bg

Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (0)   |   » Коментирай
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Няма коментари
НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.
ОЩЕ ОТ НОВИНИ:

"Спящият пророк" Едгар Кейси и топ 10 на предсказанията му за световни катаклизми

14.05.2024 (Коментари: 0)

Едгар Кейси, известен като "Спящият пророк", е една от най-загадъчните и интересни фигури в историята на мистицизма и пророчествата. » Прочети

Няколко ползи и вреди от черния пипер

14.05.2024 (Коментари: 0)

Използван във всекидневното готвене, черният пипер е супергероят на подправките: Стои безобидно на масата и не привлича внимание, а всъщност е една от най-полезните билки, употребявани от човека. » Прочети

Черна прокоба тегне над семейството на Паша Христова

14.05.2024 (Коментари: 0)

"Запалиха къщата на баба ми на село, а тя изгоря. » Прочети

Парични потоци за тези зодии до края на май

14.05.2024 (Коментари: 0)

Благоприятни промени се задават в живота на 3 зодии. » Прочети

Седмичен ТАРО хороскоп до 19 май

13.05.2024 (Коментари: 0)

Овен - Майка на жезлите, обърнатаТворецПрез този период се пазете от лукаво и преднамерено манипулиране. » Прочети

Градовете по света с най-много милионери и милиардери: Вижте Топ 10

13.05.2024 (Коментари: 0)

Кои са ТОП 10-те града най-гъсто населени с милионери и милиардери? Ню Йорк е най-богатият град в света, където в момента живеят 359 000 милионери и 60 милиардери, според последното изследване на лондонската агенция Henley & Partners и южноафриканската фи » Прочети

Внимавайте с климатиците през лятото: 6 странични ефекта за здравето

13.05.2024 (Коментари: 0)

Заради климатичните промени лятото в България започва да става все по-опасно и за някои хора дори нетърпимо. » Прочети

Любовен хороскоп за 13 – 19 май

13.05.2024 (Коментари: 0)

Определено ни очаква една доста положителна седмица за любовта. » Прочети

Карайте се правилно, съветват психолози

12.05.2024 (Коментари: 0)

Традиционната мъдрост ни казва, че е най-добре да избягваме конфликти в една връзка. » Прочети

10 причини да пиете вода с канела всеки ден

12.05.2024 (Коментари: 0)

Днес ще ви запознаем с 10 причини да пиете вода с канела всеки ден. » Прочети