Канелата регулира нивото на кръвната захар
Канелата помага за регулирането на кръвната захар, установиха индийски учени. В научния им експеримент са участвали 14 напълно здрави доброволци, пише в. „Индия Таймс“.
Специалистите са измервали количеството на глюкоза в кръвта им преди и след похапването на сладкиши с канела. И установили, че наличието на подправката в храната може значително да подобри процеса на храносмилане. Те повторили експеримента си и с хора, страдащи от диабет. След 40 дни на диета, включваща канела, те също показали по-добри резултати при изследването на кръвната захар.
Но това не е всичко. Канелата се оказала добро средство в борбата против артритните болки. Действа и против киселини, за отслабване, има антибактериално и противовъзпалително действие, смъква високото кръвно налягане. Добавено към друго растително масло(2-3 капки на 10 мл), канеленото масло може да се използва за масаж при ревматични болки, при ухапване от насекоми, при синини, при слаби и често кървящи венци (2 капки във водата за изплакване).
При диабет тип 2 приемът на 2 г дневно намалява нивото на кръвната захар до 29% след 40-ия ден. Същевременно се наблюдава и понижение на нивото на холестерола и триглицеридите, съответно с до 30%. Това се дължи на факта, че екстрактът на канела има силен антиоксидантен ефект. Щипка канела, добавена в чаша ябълков сок, потиска развитието на болестотворни бактерии.
При грип, простуда, стомашни болки, закъснения в менструалния цикъл, импотентност човек може да вземе лъжичка мед с 2-3 капки канелено масло или да го поръси с канела на прах.
В минимални количества канеленото масло стимулира кръвообращението, което е особено полезно при преохлаждане, простуди, болести на ставите и гръбначния стълб и храненето на клетките на стареещата кожа, възпрепятства образуването на целулит, подобрява кръвоснабдяването на корените на косата. Канелата е класическа противоотрова, облекчаваща състоянието при отравяния - хранително, алкохолно, никотиново. Полезна е при заболявания на стомаха, червата, черния дроб, регулира храносмилателния процес, отстранява неприятния дъх.