Омега-3 мастните киселини не потвърждават значението си в превенцията на съдови инциденти
Според нов доклад на учени от американската агенция за интегративна медицина (Natural standard) сравнителните проучвания относно влиянието на приема на омега-3 мастни киселини са противоречиви.
Сравняването на резултатите от дългогодишни мултицентрови проучвания показва, че приемът на омега-3 мастни киселини не променя статистически значимо сърдечно-съдовия риск.
Източници на омега-3 мастни киселини са рибеното масло, в което се съдържа докозаексаенова киселина и ейкозапентаенова киселина, докато в някои ядки и растителни мазнини се съдържа алфа-линоленова киселина.
Няколко рандомизирани клинични проучвания бяха показали, че при хора, преживели сърдечно-съдови инциденти, редовната консумация на риба, рибено масло или хранителни добавки, съдържащи горните омега-3 мастни киселини, намалява риска от фатални и нефатални сърдечно-съдови инциденти, внезапна смърт и смърт по други причини.
Днес събраната информация от редица проучвания, обхващащи 60 680 души, дава основание да се направи заключение, че няма статистически значима полза от приема на омега-3 мастните киселини в тази насока.
Новината е шокираща на база това, което се предполагаше до момента. Остава да се работи в тази насока още по-задълбочено, за да се открие реалният ефект на омега-3 мастните киселини и ролята им в превенцията на сърдечно-съдови заболявания и инциденти.