Грейпфрутите намаляват възпалението на венците и пазят сърцето
Консумацията на два грейпфрута дневно намалява кървенето на венците и риска от развиване на възпалителни процеси в устната кухина. До този извод са стигнали немски учени от университета „Фридрих Шилер“, съобщава Mosmedclinic.
В изследването са участвали 58 души с хронични заболявания на венците (сред тях пушачи и непушачи). Оказало се, че при пушачите се увеличава рискът от развиване на болести на устната кухина. При тях нивото на витамин С е средно с 29% по-ниско, отколкото при останалите.
След като пациентите консумирали по два грейпфрита дневно в продължение на 14 дни, нивото на витамин С в кръвта се увеличило и в двете групи. Макар при пушачите да се е удвоило, то все пак е било по-ниско, отколкото при непушачите. Причината е, че никотинът променя метаболизма в организма, предполагат учените. От значение е и фактът, че пушачите водят по-нездравословен начин на живот.
Изследването на германските учени потвърди, че достатъчното съдържание на витамин С в организма е добра профилактика срещу възпалението на венците. Проблемът е само в това, че той не може да се запасява с витамин С, затова е важно плодовете, в които той се съдържа в големи количества, да се ядат редовно. А в грейпфрута има 92,5 милиграма витамин С.
Наред с ползата им за венците, грейпфрутите помагат и за свалянето на холестерола, и при риск от сърдечносъдови заболявания. До този извод са стигнали израелски учени от университета в Йерусалим. В изследването им са участвали пациенти, които неотдавна са преживели сърдечна операция - коронарно шунтиране. Тези мъже и жени са имали високи нива на холестерол и липиди, поради което организмът не реагирал адекватно на медикаментите за заздравяване на раните.
Пациентите били разделени на три групи. Тези от първата изяждали по един червен грейпфрут на ден, от втората – по един жълт, а на членовете на третата изобщо не давали грейпфрути. Експериментът продължил 30 дни. Резултатите показали, че при пациентите, получаващи грейпфрути, нивата на липидите и холестерола значително се снижили, докато при другите не били отбелязани никакви промени.
Другият констатиран факт бил, че червеният грейпфрут се оказал по-ефективен, което според учените се дължи на по-голямото количество антиоксиданти, съдържащи се в него.