Деца и аспирин – неочаквано лоша комбинация
Всички родители знаят, че не трябва да използват аспирин като средство за понижаване на високата температура, защото именно той предизвиква у децата и подрастващите Синдрома на Рей.
Синдромът на Рей е рядко срещано, незаразно заболяване.
Началото на това заболяване по симптоми наподобява вирусна инфекция. Може да се прояви по всяко време, като изявата му достига своя връх през зимните месеци – януари, февруари, март.
Синдромът на Рей засяга предимно деца на възраст от 4 до 16 години, но може да порази и възрастните. Бебетата също са уязвими.
Многобройни проучвания показват връзката между приема на аспирин и това заболяване. Лекарите в САЩ съветват родителите да не дават аспирин или продукти, съдържащи аспирин, преди децата им да навършат 19 години.
Един от първите симптоми на Синдрома на Рей е повръщането, което започва 3 до 5 дни, след като детето е преболедувало от шарка или грип. В последващите 12 часа, след иницииране на повръщането, общото състояние се влошава. Децата са сънливи и без енергия. Последващ симптом е поява на агресивно поведение и обърканост, загуба на ориентация за мястото, на което се намират. Треска не се наблюдава. Могат да се получат гърчове и кома.
При Синдрома на Рей започва отлагане на мазнини в черния дроб и други органи, засяга се и мозъкът.
Ранното диагностициране дава големи шансове за излекуване. Нелекуваното заболяване прогресира и завършва с кома или смърт.
Продуктите, съдържащи аспирин, имат включена в състава си ацетилсалицилова киселина (генеричното име на аспирина). Това са предимно лекарства, които са против болка, треска, повръщане, диария, гадене, менструални спазми, простуда, грип.
Други често използвани продукти, съдържащи салицилати, са: антиакне кремове и лосиони; медикаменти за повлияване на артритни болки; противопърхутни шампоани; ексфолианти, маски за лице и скрабове.
Лечение на Синдрома на Рей – бързото диагностициране е ключов момент за добрия изход от заболяването. Необходимо е да се дадат медикаменти, които предотвратяват мозъчния оток. Препоръчва се следене на електролитния баланс и водно-солевото разновесие, както и да се направи превенция на последващите сърдечни и белодробни усложнения.
Според тежестта на протичане на заболяването то може да причини мозъчен оток или смърт. Дете с рано поставена диагноза има много по-големи шансове, отколкото такова, изпаднало в кома. Именно поради това родителите трябва да действат изключително бързо, ако забележат начални признаци на това заболяване.