Сливат МВР болница с ВМА


МВР болницата в София ще се влее във Военномедицинска академия (ВМА). Това гласи концепцията за обединяване на здравните дейности на двете заведения, представена в Министерския съвет. Тя предвижда още пациентите на МВР института и на ВМА да ползват клиниките и на другата ведомствена болница – университетската „Лозенец“.
Идеята на промяната е служителите от сектор „Сигурност“ да получават по-добро лечение и грижи. Примерно в бившата правителствена болница има клиники по акушерство и гинекология, педиатрия и сърдечна хирургия, с каквито не разполагат другите две ведомствени заведения, съобщава в. „Труд“.
„Сто и четиридесетте служители на болницата на МВР няма защо да се притесняват. От тях ще има нужда и за в бъдеще“, успокои ги вицепремиерът Цветан Цветанов. И добави: „В МВР има над 50 000 служители. Аз искам да гарантирам по-добро здравеопазване както на тях, така и на членовете на техните семейства“. Цветанов обясни, че с обединението военното министерство „има възможност да ползва базата на МВР, която на моменти може да се окаже, че е по-добра от досега прилаганите практики във ВМА“.
След 6 месеца ще започне обсъждането на варианта към новото обединение да се влее и Транспортна болница (тя има филиали в София и Пловдив).
„Осемнадесет процента от пациентите на ВМА са служители на МВР или от контингента му. Т.е. и в момента има известно преливане на пациенти, медицински услуги и високоспециализирани изследвания“, обясни ген. Стоян Тонев, началник на Военна болница. „Имаме подписани и 6 договора с МВР института за работа със звена, с които ние разполагаме, а при тях липсват“, добави ген. Тонев. Той съобщи, че през последните 5 години във ВМА средно се увеличават с около 1–1,5 млн. лв. средствата, получавани от здравната каса.
„Така за тази година те ще бъдат около 50 млн. лв. За сравнение: институтът на МВР през 2010 е имал 3,8 млн. лв. А понеже стана въпрос и за Транспортна болница – тя е разполагала с 3,7 млн. лв.“, изчисли ген. Тонев. И сметна, че двете болници са функционирали с по-малко от 8% от средствата, които ВМА получава.
„Задълженията на Военна болница са 50% от дълговете на Министерството на отбраната. Защото нито НСО, нито НРС, които са към президента, както и ДАНС, не са плащали за лечението на свои кадри. А това е важен въпрос, който трябва да се обсъди“, съобщи министърът на отбраната Аню Ангелов.
„Тези средства трябва да бъдат заделени. Ще разговарям с Аню Ангелов и ще го подкрепя, за да могат да бъдат платени направените разходи“, коментира по-късно вицепремиерът Цветан Цветанов.
Ген. Тонев добави, че всъщност държавни институции дължат 20 млн. лв. на болницата. Те се оправдавали, че точно в дадения момент нямало как да преведат парите.
