Утравиолетовата радиация и рисковете при деца
Американската академия по педиатрия е издала ръководство за ограничаване на излагането на слънце при деца – „Ултравиолетовата радиация: рискове при деца и възрастни“.
УВ радиация е една от причините за възникване и на трите големи групи кожни тумори: базоцелуларен карцином, спиноцелуларен карцином и меланом. Хората не са достатъчно информирани и не вземат мерки за предпазване от слънцето. Ето защо все повече се увеличават случаите на меланом. Рискът от рак на кожата се повишава, когато хората стоят на плажа продължително време или непрекъснато посещават солариуми.
Ръководството съдържа редица препоръки към детските лекари.
В педиатричните кабинети трябва да има брошури с информация за родителите относно вредата и рисковете от УВ радиация и изгарянията на кожата.
Децата трябва да са предпазени с дрехи, шапки, слънчеви очила. По възможност през лятото децата не трябва да играят навън в часовете между 10 и 16. Много е важно нанасянето на фотозащитен крем. Фотозащитният крем трябва да е най-малко фактор 15 и да се нанася на всеки 2 часа, както и след плуване и интензивно изпотяване.
Всички деца се нуждаят от фотозащита, но най-голям е рискът при деца с много бяла кожа, много бенки и лунички и с данни за роднини с меланом. Фотозащитата не се прилага само когато сме на море или планина, тя е ежедневна грижа за кожата през месеците с интензивно слънцегреене.
Как стоят нещата в България? Има специален ден, наречен „Евромеланома“, в който в цялата страна се провеждат безплатни прегледи за рак на кожата. Кога е този ден? Очаквайте интервю с председателя на Българското дерматологично дружество чл.-кор. проф. Николай Цанков