Как да спрем да кърмим?


В никакъв случай това не е статия, която поощрява изкуственото хранене или стимулира преждевременното прекратяване на кърменето. Понякога обаче на някои жени им се налага да го направят, дори и да не искат. Например детето вече е на годинка и вие трябва да се върнете на работа. В интернет има много информация как да кърмим по-дълго и доста малко по въпроса как да спрем.
На първо място, това трябва да стане по максимално щадящ начин за детето ви, защото това е прекъсване на особената връзка помежду ви. Не трябва да бъде внезапно, защото ще го нараните, а то ще се чуди защо майка му го отблъсква.
Започнете да елиминирате постепенно по едно хранене. Ако знаете, че трябва да се върнете на работа на определена дата, предвидете достатъчно време преди това, за да успее да свикне детето ви да се храни независимо от вас. Махнете първо следобедното кърмене. После заменете обяда, после вечерята, нощното хранене, накрая закуската. Според възрастта на детето изберете подходяща храна, с която да замените майчиното мляко. Ако е нужно, ползвайте адаптирано мляко, в случай че детето е все още малко. Ако е над годинка, заменете с крем супа, пюре, всяко от нещата, които давате в другите хранения.
Не обърквайте детето. Не го слагайте да се храни в позата, в която го кърмите, пък му давате друга храна. Сложете го да се храни нормално. Ако му давате да яде супа, а го храните в поза, сякаш го кърмите, ще предизвикате само раздразнение, плач и объркване. Покажете му, че това е просто нещо различно, друго, а не лоша замяна.
Обгрижвайте детето си, гушкайте го, играйте с него, не допускайте да си помисли, че нещо се е променило, че то е по-малко желано или изолирано от вас. Опитайте да направите всичко под формата на разнообразието, старайте се преходът да е плавен, бавен, нетравмиращ.
Ако в гърдите ви се събира прекалено много кърма, чувствате ги напрегнати и пълни, изцеждайте се, но не прекалявайте. Сами знаете, че това стимулира поизводството на повече кърма.
Ако наистина се налага да спрете кърменето, не се самоизмъчвайте, не се терзайте или самообвинявайте. В крайна сметка всичко като краен резултат е за доброто на вашето дете.
