56% от българите са с наднормено тегло
Високо кръвно налягане и диабет от втори тип са двете опасни заболявания, които дебнат всеки човек с наднормено тегло. А у нас 56% от населението има излишни килограми. Тъй като проблемът е масов не само в България, а и навсякъде по света, от 5 години не се говори за хирургия, която намалява теглото, а за т.нар. метаболитна хирургия. „Тя има за цел не да постигне козметичен ефект, а да се създадат условия за лечение на тези пациенти и да не се достигне до болестите, свързани с наднорменото тегло. Някои от тях са нелечими“, обясни доц. Красимир Василев, началник на Клиниката по ендоскопска хирургия във Военномедицинска академия в София, пред в. „Труд“.
Модерната хирургия, която той и екипът му прилагат при много пълните пациенти, е т.нар. лапароскопска. При която ръцете „не влизат“ в тялото на човека.
При метаболитната хирургия има няколко основни вида операции, които целят „рестрикции на пътя на храната“. „Т.е. намалява се потокът на храната, достигаща стомаха“, обясни доцентът.
Един от начините за спасение е т.нар. стомашна лента. Тя прищипва стомаха, намалява обема му и той може да се регулира. Когато трябва да постъпва по-малко храна, лентата се затяга. А когато трябва да се приема повече, лентата се отпуска. Така – под рентгенов контрол – се извършват корекциите (краят на лентата е скрит подкожно).
Много популярен начин за рязко отслабване е чрез поставянето на „балон“ в стомаха. Той намалява обема, в който може да постъпи храната. И човек се засища с малко количество ястия. „Ние, хирурзите, обаче не одобряваме този начин. Защото, стоейки в стомаха, „балонът“ не води до свиването му. Т.е. големината на стомаха е една и съща. Толкова е широк, колкото и при поставянето на „балона“, разясни доц. Василев. А след шест месеца, когато приспособлението се извади, се наблюдават промени в лигавицата, нарушила се е продукцията на стомашния сок и т.н. И макар че човекът е успял да отслабне, след като „балона“ вече го няма, апетитът пак се завръща.
Някои специалисти в метаболитната хирургия първо предприемат поставяне на „балон“ в стомаха на пациентите си, за да намалят теглото им. А след това използват лентата или пък се залага на друг метод на лечение.
Втора рестриктивна операция (тя обаче е необратима) предвижда „изрязване“ на стомаха по дължина. Т.е. изрязва се изпъкналата му част и той заприличва на тръба, в която се помества много по-малко количество храна. За целта се използва специален инструментариум. В този случай се премахват и част от рецепторите за глад, както и киселиннопродуциращите клетки и други, отговорни за стомашното храносмилане. С тази операция се намалява чувството за глад, а усвоимостта на храната спада в значителни проценти. „Храносмилането също не се извършва в обичайната степен и пациентите отслабват“, заяви доц. Василев.