Табата


Методът Табата (или „Протоколът Табата“, както още е известен във фитнес средите) е високоинтензивен тренировъчен режим, водещ до забележителни резултати. Целта на настоящата статия е да ви запознае с него и е сигурно, че преди да стигнете до края й, вече ще кроите планове за първия си опит за Табата, съобщава BB-team.org.
„А какво е това по лицето Ви? Подът“.
Не, това не е реплика от ранните часове в някой бар, а е завършекът на описанието на метода Табата, придобил огромна популярност и намерил място в тренировките не само на фитнес маниаците, но и на силови трибойци, бойци от ММА (Mixed Martial Arts) и много други спортисти.
Какво казват учените, или защо табата, а не кардио?
Учени от Университета Лавал в Квебек, Канада, са сравнили влиянието върху загубата на мазнини на ниското и средноинтензивното продължително кардио и на високоинтензивното трениране.
Веднага след тренировъчните сесии е установено, че първата група е изгорила приблизително 2 пъти повече калории в сравнение с високоинтензивната група. Но при втората група е наблюдаван 9 пъти по-голям ефект върху загубата на мазнини от всяка изгорена калория.
Как е възможно това?
Отговорът се крие в следното: горенето на калории и мазнини при ниско и средноинтензивните тренировки приключва с края им, докато при високоинтензивното натоварване изгарянето продължава дълго след като е завършила тренировъчната сесия.
Учените си го обясняват с термина СТКК (следтренировъчна консумация на кислород), но това, което ни интересува, е, че метаболизмът остава завишен часове след края на високоинтензивната тренировка!
Методът Табата носи името на д-р Изуми Табата, който през 1996 г. (заедно със своите колеги от Националния институт за фитнес и спорт в Токио) публикува документираните доказателства за огромния физиологичен ефект от високоинтензивното трениране.
Екипът им подлага на задълбочен анализ интервалната тренировка на няколко елитни японски кънкобегачи. След само 6 седмици тестове д-р Табата забелязва покачване от 28% на анаеробния и 14% на аеробния капацитет (т.нар. V02max) на участниците в експеримента.
Забележете, че този ефект е наблюдаван при атлети, т.е. при тренирани индивиди в отлична спортна форма, което означава, че при обикновените спортуващи процентът ще е още по-висок.
Изводите от тези, както и множество други проведени изследвания, е, че 4-те минути Табата водят до по-голямо увеличаване на аеробния и на анаеробния капацитет на трениращите и изгарят много повече калории и мазнини, отколкото час ниско и средноинтензивна кардио дейност като бягане, велоергометър, кростренажор...

no comment