ЗДРАВОСЛОВЕН ЖИВОТ  |  ИНТЕРЕСНО

Човешкото тяло – дом за милиарди бактерии, без които не можем

29 юни 2010 13:00 | Коментари: 0
Човешкото тяло – дом за милиарди бактерии, без които не можем

Преди въобще да сме започнали да храносмиламе, ние вече сме заситили милиони микроби, обитаващи нашето тяло. В устната ни кухина те са повече от 600 вида, а над 100 билиона микроби обработват погълнатото в храносмилателната система. Отвратително ли? Нищо подобно - без тези съквартиранти ще ни липсва насладата и от салатата, и от боба. Те подпомагат разграждането на растителните вещества. В замяна едноклетъчните засищат собствения си глад. „Повечето обитаващи ни микроорганизми са безвредни или дори полезни“, така описва симбиозата германската микробиоложка Кристине Ланг, цитирана от Дойче Веле.

Значението на генетичната информация на микробите е огромно. Носителят на Нобелова награда за медицина Джошуа Ледерберг постулира още в средата на миналия век: „Изследвания на гените имат смисъл само ако се изследва и генетичната информация на микробите, защото те са едно цяло с човека“, което той нарича микробиом.

Човекът - загубен без бактерии

Нови открития потвърждават тезата на Ледерберг. Без бактериите човекът не развива жизнеспособна имунна система, защото не усвоява без чужда помощ витамините от B до К. Микроорганизмите обезопасяват и иначе отровния жлъчен сок. При опити с мишки учени установили, че стерилните представители имали малко сърце и страдали от хиперактивност.

По света се провеждат широкомащабни изследвания на човешкия микробиом. Германски учени проучили флората в храносмилателния тракт и открили, че обитателите се различават от човек до човек, като само при роднини те си приличат. Социалната среда и храната определят микробната „зоологическа градина“. Така например при бебетата първите микробни заселници идват от майката, като с времето картината се индивидуализира.

Силата на микробите

Личната чревна флора решава дали ще сме болни или здрави, слаби или дебели. Изследвания показват, че в дебелите животни преобладават бактерии, който превръщат несмилаемите баластни вещества в мастни киселини, докато слабите животни имат многообразна чревна флора. Германският микробиолог Зауербаум обобщава: „Изглежда, че храносмилащият биореактор в нашата храносмилателна система определя дали ще сме слаби или дебели“.

Още по-изненадващ е фактът, че микроорганичните гени остават еднакви въпреки различните обитатели. Всяка храносмилателна система притежава ядро от микроорганични гени, които разлагат захарта, баластните вещества и усвояват витамините. „Зоологическата градина“ в храносмилателния тракт може да има различни представители, но генният й материал е константен. Ядрото от микроорганични гени в храносмилателната система на здрав човек е описана за първи път през 2008, година по-късно вече се прави разлика между обитателите при дебели и слаби индивиди. В момента се каталогизират микробите във влагалището, кожата и носа.

Що се отнася до приложенията, те могат да са най-различни. Германска фирма например развива пробиотичен продукт, който подобрява хигиената в устната кухина с помощта на бактерия, намаляваща кариеса. За целта полезните дребосъци биват умъртвявани, за да бъдат обработвани по-нататък безжизнени в продукта. Любопитното е, че понякога само отделни вещества от микроорганизма играят роля за метаболизма и затова, макар и умъртвени, те оказват своето положително влияние. Микробиологът Зауербаум е на мнение, че новите познания правят възможни пробиотичните терапии без антибиотици.

Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (0)   |   » Коментирай
СВЪРЗАНИ СТАТИИ
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Няма коментари
НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.
ОЩЕ ОТ ИНТЕРЕСНО:

Романтични поверия за осми март

7.03.2017 / Екип на Doctoronline.bg (Коментари: 0)

Съществуват много поверия, свързани с най-женския празник - осми март. » Прочети

От колко сън се нуждаем в зависимост от годините ни

25.12.2016 / Екип на Doctoronline.bg (Коментари: 0)

Разбира се, кой не иска да знае?! » Прочети

Защо някои пушачи не могат да спрат цигарите?

23.11.2016 (Коментари: 7)

Широко разпространеното мнение, че прекратяването на вредния навик зависи от волята, беше развенчано с новото изследване на американски учени от Северна Каролина.

» Прочети

Ходенето е по-полезно от тичането

10.04.2013 (Коментари: 0)

Добра новина за тези, които предпочитат дългите разходки пред изморителното тичане.

» Прочети

Оплешивяването издава риск за сърцето

Мъжете с оредяваща на темето коса, изглежда, са по-застрашени от сърдечни болести в сравнение със своите връстници с младежки гъста прическа. » Прочети

Колко калории горим в чистене?

27.03.2013 (Коментари: 0)

Повечето жени не си представят, че почистването на дома може да им осигури не само чистота, но и стройна фигура.

» Прочети

Кръвното вреди на зъбите

26.03.2013 (Коментари: 2)

Екип от изследователи от Швеция откриха още една лоша последица от високото кръвно налягане и сърдечните болести – увреждането на зъбите.

» Прочети

Полезно ли е обезмасленото мляко за децата?

25.03.2013 (Коментари: 0)

Преди се смяташе, че обезмасленото мляко поддържа здравословното тегло на децата, но ново проучване разкри, че помага за напълняване.

» Прочети

Диня и домати за вечна младост

22.03.2013 (Коментари: 3)

Американски диетолози препоръчват да добавите червените хранителни продукти към ежедневното си меню, за да съхраните младостта си, предаде БГНЕС.

» Прочети

Приспивателните подобряват паметта

16.03.2013 (Коментари: 0)

Приспивателните таблетки могат да помогнат за подобряването на паметта и да открият път към намирането на лекарство срещу деменция, предаде БГНЕС.

» Прочети