Безалкохолните напитки може би са по-опасни от алкохолните
Безалкохолните напитки се оказват по-опасни от концентрираните спиртни напитки. До този извод са стигнали диетолизи след обстоен анализ на различните видове питиета, съобщават няколко онлайн издания.
Безалкохолните напитки са с високо съдържане на захароза – около 25-30 g в бутилка от 250 ml. Това налага внимателното им консумиране в горещите дни от деца, възрастни и хора, предразположени към затлъстяване.
Бозата е ферментационен продукт, получен от зърнени храни, най-често ръж, с изключително ниско алкохолно съдържание. Богата е на захари и витамини.
Тонизиращите напитки чай, кафе и кола са с основна действаща съставка кофеин, който стимулира централната нервна и храносмилателна система. Предизвиква безсъние, сърцебиене и болкови усещания при злоупотреба (повече от четири силни кафета дневно). Използването на тези напитки от деца е нежелателно.
Алкохолните напитки имат различно съдържание на етилов алкохол (етанол), а някои съдържат и особено опасния метилов алкохол. Някои напитки имат и високо съдържание на захар, което ги прави високоенергийни, като се има предвид, че и самият алкохол съдържа 30 kJ (7,1kcal) за 1 g абсолютен алкохол.
Според някои лекари консумацията на малки количества алкохолни напитки по време на хранене не вреди, но това трябва да се отчита в ежедневния енергиен баланс. Според различните школи това количество варира от 20 до 50 g чист етанол дневно. Като се има предвид, че една бира съдържа 12 g чист етанол, литър вино – 80-100 g, а концентрираните напитки - над 360 g етанол за литър, може лесно да се пресметне какво е относително безвредното количество алкохол за едно денонощие.
Ниската консумация на алкохол намалява риска от сърдечен инфаркт в сравнение с хора, неконсумиращи спиртни напитки. Малките дози алкохол водят до повишаване на липопротеините с висока плътност, които намаляват холестерола по вътрешните стени на кръвоносните съдове.
Проучванията върху нивото на алкохола в кръвта, в зависимост от начина на консумация, показват още, че приемът му на гладно е най-неблагоприятен, тъй като рязко се повишава нивото му в кръвта. Ако се консумира с белтъчна, мастна или въглехидратна храна, нивото му е значително по-ниско, като най-добър ефект имат въглехидратите.
Високите дози алкохол се считат за хронична интоксикация. При алкохолиците имунната защита е значително намалена и те често и тежко боледуват. Хроничният алкохолизъм е общо заболяване, засягащо почти всички органи и системи, особено черния дроб, панкреаса и нервната система. При подрастващите вредното въздействие е още по-голямо, поради това алкохолната консумация при тях е абсолютно забранена.
Не може би,а направо са си по-опасни.Дори ако се замислим ще остановим,че по-големия брой нарушения регистрирани от КАТ са били от хора в трезво състояние,употребили безалкохолни напитки.Затова вместо чайчета,сокчета,вода и др. ще си пийваме по-безопасния алкохол,че да понасяме по-леко нечия недомислена теория.