Със солариумите не бива да се прекалява
Със солариумите и излагането на слънце не бива да се прекалява. Около това становище се обединиха специалистите, взели участие в Петата национална СПА конференция, провеждаща се в хотел Helios Sра & Resotr, Златни пясъци.
„И най-добрата апаратура в ръцете на некомпетентен човек може да е опасна“, категорична е доц. Евгения Христакиева, ръководител на Катедрата по дерматология и венерология в Тракийския университет, Стара Загора. По думите й напоследък за все повече родители става трудно да се преборят с фикс идеята на децата си бързо да получат шоколадов тен.
„Солариумите обаче не дават точна преценка за това какъв е интензитетът на лъчението. Преди да се подложи на една такава процедура, човек трябва да се информира за техническата изправност на апарата – има ли филтър и дали той е сменян скоро. Ужасяваща е и некомпетентността на персонала, обслужващ тези соларни апарати“, казва още доцентката. Според нея има лимит на облъчване – 30 мин. при хоризонталните и 10 мин. при вертикалните солариуми. Освен това те не бива да се използват повече от веднъж седмично. „Често при използването на солариум се получават обриви. Най-вече защото хората влизат там, намазани с някакви кремове и балсами за тяло. Така не е ясно кое е причинило обрива – кремът или облъчването“, допълва доц. Христакиева. Тя препоръчва кремовете да се прилагат след процедурата.
Фотопротекцията зависи от типа на кожата и нейната реакция към светлината. Червенокосите хора с бяла кожа никога не добиват тен – те изгарят. Вторият тип е бяла кожа с кестенява коса – те изгарят, но след това добиват златисто-шоколадов загар. Третият и четвъртият тип са с по-матови кожи и тъмни коси – те добиват тен без никакъв проблем. Петият тип е характерен за негроидната раса.
„Трябва да е ясно за какво се използва светлината – за загар на кожата или за лечение на дерматологични заболявания“, категорична е доц. Христакиева. Тя дори препоръчва всяка терапевтична процедура да се документира в досие. Така ще е ясно какво и как е направено в клиниката или СПА центъра.
Най-честите грешки при прилагане на фототерапията са неправилно поставена диагноза, свръхдозиране на фотооблъчването, използване на имуносупресивни средства, антибиотици или кардиологични препарати. Възможните странични ефекти се проявяват в сухота на кожата (може да се коригира с кремове за хидратация след фотопроцедура), еритема (може да се избегне, ако процедурата е направена правилно), сърбеж или нежелана пигментация (възможно е да отмине бързо), развитие на конюнктивит, полиморфна светлинна дерматоза или кожни карциноми.
Фототерапията се използва най-вече при лечението на псориазис, атопичен дерматит, парапсориазис и др.