НОВИНИ

Кунчев: Превенцията на рака на маточната шийка у нас е на критично ниско ниво. Срам ме е

23 юли 2021 17:20 | Коментари: 0
Кунчев: Превенцията на рака на маточната шийка у нас е на критично ниско ниво. Срам ме е

Превенцията на рака на маточната шийка у нас е на критично ниско ниво, според HPV Атласа в България.

Едва 3% са ваксинираните българи срещу човешкия папилома вирус, 1080 жени годишно са диагностицирани с цервикален рак /рак на шийката на матката/, а 700 жени всяка година губят битката със заболяването.

Това са част от данните, които бяха изнесени по време на събитието HPV Атласът & Раковият план. То се проведе на 22 юли и обедини едни от най-добрите специалисти в областта на гинекологията, онкологията и имунологията от България и Северна Македония. Лекари, представители на български и европейски институции, както и родители от обединението „Национална мрежа за децата“ присъстваха на уебинара.

Фокусът на срещата беше представянето на HPV Атласа в България от Европейския парламентарен форум за сексуални и репродуктивни права (EPF). Атласът сравнява политиките за справяне с човешкия папилома вирус и предивиканите от него онкозаболявания в 46 европейски държави.

България се намира на дъното на европейската класация, с ваксинационно покритие от 3%, показват данните, представени от EPF. Всеки ден поне една жена умира от рак на маточната шийка, отчетоха експертите.

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев заяви, че като български лекар изпитва срам от посочените данни и невъзможността на България да се справи с проблема. Той допълни, че липсата на доверие към институциите, включително и здравните такива, е на „убийствено ниско ниво“.

„Честата смяна на правителства също е проблем, защото всеки път започваме от нулата. Проблемите са много, а средствата са малко“, заключи Кунчев.

Над 18 хил. души в България са загинали от заболяването, заяви пулмологът д-р Александър Симидчиев, който също се включи в събитието. Според него е изключително важно да достигнем до разбирането кои са истинските приоритети в здравеопазването. Симидчиев бе категоричен, че без профилактика ще продължим да бъдем в тежък недостиг на средства, тъй като множество заболявания се откриват в късна фаза и така се изискват все повече средства за лечение.

Към събитието се присъединиха още представители на Литовския и на Румънския парламент, както и на Европейското дружество по гинекологична онкология. Те обмениха опит и добри практики за справяне с човешкия папилома вирус и рака на маточната шийка.

Родителите от „Национална мрежа за децата“ заявиха, че ваксинацията срещу човешкия папилома вирус трябва да е задължителна част от националните ракови планове.

Те се обединиха около идеята, че създадените зелени коридори за ваксинация срещу COVID-19 трябва да се използват и за поставяне на препоръчителните ваксини, сред които е и тази срещу HPV. Според родителите това ще направи ваксината по-достъпна за тях. Така ваксиналното покритие у нас значително ще се подобри, заключи доц. Ангел Кунчев.

Източник: novinite.bg

Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (0)   |   » Коментирай
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Няма коментари
НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.
ОЩЕ ОТ НОВИНИ:

Колко време сън е нужно за всяка възраст?

28.04.2024 (Коментари: 0)

В идеалния свят бихме имали лукса да си лягаме рано и след това да се събуждаме рано, отпочинали за един продуктивен ден. » Прочети

Какво се яде на Цветница?

28.04.2024 (Коментари: 0)

Цветница е подвижен християнски празник, който се празнува една седмица преди Великден. » Прочети

13 растения, пазещи от злини дома ни

28.04.2024 (Коментари: 0)

Древните славяни не са можели да си представят живота без амулети. » Прочети

Ето кои са нещата в дома, блокиращи парите ви

27.04.2024 (Коментари: 0)

Кой не иска да има повече пари? Да се чувства по-стабилен и спокоен финансово? Всеки би го искал. » Прочети

Внимавайте с тези плодове - пречат на отслабването!

27.04.2024 (Коментари: 0)

Не всички плодове допринасят за бърза загуба на тегло и задържане на мечтаната фигура. » Прочети

Месечен хороскоп от Влад Рос за май

27.04.2024 (Коментари: 0)

Всеки иска да бъде подготвен за бъдещето. » Прочети

Eксперт: внорите бракове со по-щастливи

26.04.2024 (Коментари: 0)

Малко под половината от първите бракове, 45%, завършват с развод, но само 31% от вторите бракове се провалят. » Прочети

Министърът на образованието: Карантинираните паралелки от коклюш са под 0,3%

26.04.2024 (Коментари: 0)

Карантинираните паралелки от коклюш са под 0,3 процента за цялата страна и са по-малко от 100, работим много добре съвместно с Министерството на здравеопазването. » Прочети