НОВИНИ

Грипът ни струва 168 млн. лв.

18 март 2015 13:38 | Коментари: 0
Грипът ни струва 168 млн. лв.

Българите, покосени от грипа „Тексас“, общо са платили за лекарства над 168 милиона лева. Данните на собствениците на аптеки показват, че лечението на грипа през 2015 г. ни излиза по-скъпо. Макар продажбите през този сезон да са по-слаби, ако ги разделим на броя болни, излиза, че цената за лечение на глава от населението е по-висока, пише "Преса".

През януари 2015 г. е отчетен

спад с около 10% на всички медикаменти

свързани с грипа и простудите.

В Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти, приета на 19 април 2013 г., е записано, че надценката на дадено лекарство варира между 16 и 20 на сто. По конкурентни причини сравнително малко собственици могат да си позволят да продават на горната граница от 20%.

Но дори и да вземем предвид минимума от 16%, изчисленията показват, че

аптеките са отчели обща печалба от около 26,8 милиона лева

Така средно всяка от близо четирите хиляди аптеки е прибавила по около 7466 лева допълнително към печалбата си за двата месеца.

Най-тревожното е, че все още няма официална статистика за страната, която да показва колко са смъртните случаи вследствие на вирусните инфекции. Голяма част от лекарите посочват хронично заболяване на пациента като причина за фаталния изход, а не грипа. Реалната бройка на починалите е поне 2000 души, твърдят епидемиолозите.

Само за януари и февруари грипът „Тексас“ и острите респираторни заболявания са

покосили над 1,68 милиона българи

Половината от тях (или 840 230 души) са отишли на лекар и са регистрирани в системата, сочи справка на Националния център по заразни и паразитни болести. „Реалният им брой е двойно по-голям, защото не всеки отива при джипито си“, категоричен e епидемиолог номер едно у нас д-р Ангел Кунчев.

Националният епидемиолог проф. Мира Кожухарова подчертава, че грипната вълна още не е отминала и броят на заразените продължава да расте. Центърът отчита 1151 души заболеваемост на 10 000 за времето от 1 януари до 28 февруари.

За сравнение с миналата година, когато предимно ни поваляше свинският грип, болните бяха повече - 950 460 по официални данни, което означава, че реално заразилите се с вируса са били около 2 млн. души. Общата заболеваемост е била 1 302,07 на 10 000 население. Сега обаче грипът ни тормози не за седмица, а за две, и

уврежданията за организма са много по-тежки

Без да изчисляваме косвените щети - колко пари сме загубили заради отсъствието си от работа, само за хапчета за една седмица ни се е наложило да броим между 85 и 100 лева, и то ако не сме получили усложнение. В сумата влизат прахчета за понижаване на температурата - за седем дни ще ни трябват две опаковки, които общо струват около 15 лв.

Капките за нос варират между 6,50 и 10 лв., подобна е цената и на сироп за кашлица или таблетки за смучене. Тъй като през тази година все повече хора се оплакват, че поддържат постоянна температура по 3-4 дни.

Често болният прибягва и до течен аналгин, чиято цена е около 5,30 лв. За опаковка витамини за един месец ще „олекнем“ с още 15 лв. В тази сума не влизат

противовирусните препарати, които все още не са популярни

сред хората въпреки тяхната ефикасност. Една опаковка за лечение от 5 дни с тях излиза около 35 лева. Българинът се лекува с антибиотик. Той обаче помага само ако се стигне до бактериална инфекция. Тогава за широкоспектърен антиботик, който е съпътстван и от пробиотик, общият разход набъбва с още 35-40 лева.

Почти винаги се наблюдава разлика, варираща от стотинки до левчета, ако купуваме медикаментите от голяма верига или от малка аптека. При евентуално усложнение въпросните 85-100 лв. стават двойно повече, отчитат фармацевтите. 

За поредна година фармацевтите установяват, че

повечето българи сами си изписват антибиотиците

В немалко аптеки дори ни ги дават, без да покажем, че имаме рецепта. „Това е голям проблем. Не са виновни колегите фармацев­ти, защото няма как, когато стоиш зад щанда и всички идват без рецепта, да повлияеш и да промениш целия пазар. Ако са един-двама, може да ги върнете, но тук става дума за над 90% от всички търсещи антибиотик“, обясни председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.

Причините за нерегламентираните продажби са най-различни. Немалко хора, и то предимно възрастни, от години предпочитат да пият едно и също лекарство, чиято рецепта вече са изгубили. Други пък изобщо не стигат до джипито си, когато ги покоси грип. Вместо да чакат с часове пред кабинета на лекуващия си, те предпочитат да му се обадят, за да им „изпише“ широкоспектърен антибиотик по телефона.

„Лошото е, че дори и да отидете на крака при лекаря си, той пак ще ви даде същия антибиотик, който би ви казал по телефона.

Много малко от докторите правят ангиограма

която да покаже кое е най-подходящото лекарство за конкретния болен. Това е абсолютна лотария“, допълва Костов. Той не изключва варианта да има известна зависимост между начина на лечение и високия брой усложнения.

Около 5% от всички, повалени от грипа „Тексас“ (или 84 000 души), са получили усложнение, налагащо лечение в болница, каза епидемиолог номер едно у нас д-р Ангел Кунчев. Между 60-80% от проблемите, които вирусът е причинил, са свързани с дихателна недостатъчност и пневмония. Покосените са минимум 50 000 българи.

Друга често срещана група усложнения е тази на менингитите, енцефалитите и възпалението на средното ухо. За разлика от предишни години сега отитът засяга не само подрастващите, но и възрастните.

Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (0)   |   » Коментирай
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Няма коментари
НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.
ОЩЕ ОТ НОВИНИ:

Финансов хороскоп за м. май

Финансовият хороскоп за май е позитивен и вдъхновяващ за повечето зодии. » Прочети

Разпети петък е - най-тъжният ден за християните. Вижте какво НЕ се прави

Страстният петък е най-строгият ден в предвеликденската подготовка и най-тъжният ден сред християните. » Прочети

Пухкав козунак на конци по рецептата на баба

В навечерието сме на един от най-големите и светли християнски празници - Възкресение Христово. » Прочети

Късметлийските дни през май за всяка зодия

Овен (21 март-20 април)Енергията на този месец благоприятства добрите дела, така че намерете възможност да помогнете на тези, които се нуждаят от вашата подкрепа. » Прочети

Велики четврътък - най-важният ден от Страстната седмица. Какво НЕ се прави

Велики четвъртък, най-важният ден от Страстната седмица и първият преди празника Възкресение Христово, в който според традицията се боядисват яйца. » Прочети

Защо да ядем лешници?

Навремето основателят на Османската империя препоръчвал на войниците си да консумират лешници преди битки, вярвайки, че те подпомагат силите им. » Прочети

Да тичаш назад: Полезно ли е, или е само мода?

Твърди се, че бягането назад облекчава болките при остеоартрит и подобрява координацията на тялото. » Прочети

Ретраграден Плутон от днес до 12 октомври: Какво ни носи?

Най-малката и най-влиятелна планета на Слънчевата система става ретроградна на 1 май, сигнализирайки за период на връщане към това, което е било от значение за вас през януари 2024 г. » Прочети

Велика сряда: Какво повелява традицията на този ден

В деня на Светата и Велика сряда се припомня едно от последните събития преди спасителните за нас страдания на Господ: за многоценното миро, което в искреното си разкаяние една грешница изляла върху главата на Спасителя (Мат. » Прочети